Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Śmiecimy na potęgę. Przeszło 1100 interwencji strażników miejskich

czwartek, 22 lutego 2024 16:10 / Autor: Aleksandra Rękas
Śmiecimy na potęgę. Przeszło 1100 interwencji strażników miejskich
Straż Miejska Kielce
Śmiecimy na potęgę. Przeszło 1100 interwencji strażników miejskich
Straż Miejska Kielce
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Pozostałości po remoncie, stare kanapy, opony… niestety to codzienność w Kielcach. Blisko dwukrotnie więcej interwencji związanych ze śmieceniem odnotowali kieleccy strażnicy miejscy w ubiegłym roku, w porównaniu do 2022.

Ponad 1100 – tyle razy mundurowi wyjeżdżali do zgłoszeń związanych z odpadami w mieście.

- Strażnicy nałożyli mandaty na 900 sprawców wykroczeń. Oprócz tego 242 osoby pouczono i skierowano 29 wniosków o ukaranie do sądu – wylicza Krzysztof Kułaga, kierownik sekcji ekologii i statystyki Straży Miejskiej w Kielcach.

Dbanie o czystość w mieście nie jest wcale łatwe. Pomocny jest dron, wykorzystywany zarówno do sprawdzania jakości powietrza, jak i patrolowania terenów, gdzie najczęściej dochodzi do podrzucania śmieci.

- W zeszłym roku dron wykonał 116 lotów, zarówno w przypadkach kontrolowania zadymienia, jak i patrolowania terenów leśnych i miejskich. W ten sposób możemy namierzyć dzikie wysypiska śmieci. Najczęściej odpady podrzucane są w lasach i na terenie obszarów niezabudowanych, na peryferiach. Na przykład w dzielnicach Prochownia, Bukówka czy Biesak – mówi Kułaga.

Okazuje się, że w niektórych przypadkach sprawcy podrzucenia odpadów „podpisują” się pod swoim wyczynem, na przykład zostawiając w śmieciach dane adresowe.

- Na takich wysypiskach nierzadko znajdujemy również odpady budowlane, opony, stare meble, tapczany, wersalki – uzupełnia strażnik miejski.

Mandat za śmiecenie wynosi 500 złotych.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO