MIASTO
Rozmawiali o pogromie. Poznaliśmy nowe fakty
„Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. Między portretem społecznym a dynamiką zajść” – to tytuł debaty, jaka odbyła się wczoraj (30 czerwca) w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Historycy przedstawili wyniki własnych badań dotyczących wydarzeń antyżydowskich sprzed lat. Spotkanie zakończyła długa dyskusja ze zgromadzoną publicznością.
Wiedzą i spostrzeżeniami o pogromie dzieliło się trzech historyków. W debacie wziął udział profesor Julian Kwiek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autor wydanej w 2021 roku książki „Nie chcemy Żydów u siebie. Przejawy wrogości wobec Żydów w latach 1944-1947”; profesor Marek Wierzbicki, badacz z Delegatury IPN w Radomiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach, który również wygłosił wstępny wykład na temat pogromu Żydów.
– Rozwiązanie zagadki pogromu Żydów w Kielcach z 4 lipca 1946 roku ma ogromne znaczenie. Mogłoby być ono źródłem analiz możliwych zagrożeń w przyszłości. Myślę, że nie tylko historycy, ale także badacze innych nauk, powinni problem tego pogromu wyjaśnić, bo jest on zbyt nietypowy, by przyjąć, że jedna teoria wyjaśnia wszystko – mówił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach.
Historycy biorący udział w debacie opierali się zarówno o wyniki własnych badań, jak i o prace innych badaczy, takich jak prof. Bożena Szaynok czy prof. Joanna Tokarska-Bakir. Dyskusja została przeprowadzona w ramach cyklu „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania-kontrowersje-perspektywy”. Zorganizowała ją Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
(Fot. Dariusz Skrzyniarz/Edyta Krężołek)
https://emkielce.pl/miasto/rozmawiali-o-pogromie-poznalismy-nowe-fakty#sigProGalleria6bdb3723b9