MIASTO
Relacje polsko-żydowskie. Konferencja i dwie wystawy
W Archiwum Państwowym w Kielcach odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. „Społeczność żydowska w Małopolsce”. Organizatorami był Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Archiwum Państwowe w Kielcach.
Wydarzenie to już V edycja w ramach „Spotkań ze źródłem archiwalnym”. – Konferencja dotyczy różnych aspektów z życia społeczności żydowskiej w Małopolsce. To forum dyskusji świata nauki, ale również różnych środowisk i stowarzyszeń. Jest ona szansą na wymianę doświadczeń pracowników naukowych, którzy mają za sobą wiele pozycji naukowych oraz osób amatorsko interesujących się tą tematyką. Myślę, że to niezwykle ważne, ponieważ na takich konferencjach dowiadujemy się o źródłach rozproszonych w różnych instytucjach. Nie boimy się trudnych tematów. Staramy się zapraszać takich prelegentów, którzy przedstawiają swoją olbrzymią wiedzę na dany temat. To jest takie miejsce, gdzie pokazujemy społeczeństwu jak wyglądały fakty historyczne, ponieważ ta wiedza jest bardzo słabo znana na świecie – tłumaczy Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.
Konferencję rozpoczął Krzysztof Tworogowski, reprezentujący Urząd Miasta Kielce. Wygłosił on prelekcję dotyczącą współpracy z instytucjami pamięci w Berlinie i Brandenburgii. – Od 2012 roku Urząd Miasta współorganizuje seminaria naukowe w stolicy Niemiec. Naszym głównym partnerem jest Dom Konferencji w Wannsee, miejscu gdzie podjęto decyzje w sprawie „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Do tej pory wzięło w nich udział około 170 uczestników. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to na jesieni tego roku odbędzie się kolejne seminarium skierowane do naszych nauczycieli i edukatorów – mówił przedstawiciel Urzędu Miasta.
W trakcie spotkania uczestnicy mówili również o działaniach Instytutu Pamięci Narodowej, współczesnych relacjach polsko-żydowskich, ale najważniejszy jest aspekt historyczny. W tym kontekście, ks. dr hab. Paweł Mazanka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie porusza temat skomplikowanych relacji Polaków i Żydów w Szydłowie. – Od kilku lat, wraz ze studentami próbujemy odtworzyć historię gminy Szydłów. W trakcie wojny, cała społeczność Żydów została wymordowana. Mamy tu najstarszy cmentarz żydowski w Polsce. W tej dziedzinie trzeba odrzucić wszelkie emocje i patrzeć na fakty historyczne – wyjaśniał ks. Mazanka.
Konferencja stała się również okazją do prezentacji dwóch wystaw. Jedna z nich dotyczy kultury żydowskiej pt. „Judaica w zbiorach specjalnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach”. Druga mówi o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej i przedstawia m.in. postać Ireny Sendlerowej.
https://emkielce.pl/miasto/relacje-polsko-zydowskie-konferencja-i-dwie-wystawy#sigProGalleriaa2442ce97c