Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w źródle archiwalnym

środa, 03 lipca 2024 18:33 / Autor: Michał Kita
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w źródle archiwalnym
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w źródle archiwalnym
Michał Kita
Michał Kita

Jak wyglądała pomoc ludności żydowskiej na ziemi kieleckiej w okresie II wojny Światowej? Między innymi o tym dyskutowano w środę (3 lipca) podczas konferencji naukowej w Archiwum Państwowym w Kielcach, z cyklu „Spotkanie ze źródłem archiwalnym”.

– Nasze spotkania organizujemy od 10 lat, za każdym razem w lipcu są one poświęcone społeczności żydowskiej. W tym roku mówimy o pomocy, jaką nasi rodacy nieśli Żydom w okresie II wojny światowej. Na 78 tysięcy osób odznaczonych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ponad siedem tysięcy stanowią Polacy. Jest jednak wiele przypadków osób, które świadczyły pomoc, ale nie otrzymały tego wyróżnienia. Dlatego chcemy przypominać i promować heroiczne postawy rodaków, którzy narażając swoje życie, nieśli pomoc innym – mówi dr Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

W trakcie konferencji, o mieszkańcach dawnego powiatu kieleckiego odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” mówił między innymi Tomasz Domański, historyk z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

– Na tym obszarze możemy mówić o udokumentowanych 24 historiach pomocy Żydom, w które zaangażowanych było w sumie 55 osób 28 mężczyzn i 27 kobiet. Najczęściej akcje pomocowe były prowadzone w trzeciej fazie holocaustu, czyli w latach 1942 – 1945, tylko kilka przypadków udzielania pomocy ludności żydowskiej dotyczyły wcześniejszych lat wojny. Status społeczny Sprawiedliwych z powiatu kieleckiego jest zróżnicowany. Wśród nich wyróżniamy osiem osób, które można uznać za przedstawicieli inteligencji posiadających co najmniej średnie wykształcenie, dziewięciu pochodzenia robotniczego oraz dwie siostry zakonne. Pozostałe osoby wśród wyróżnionych to przedstawiciele chłopstwa – opisuje.

Organizatorem wydarzenia było Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Instytut Historii UJK, natomiast partnerem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO