MIASTO
Przyjrzeli się mowie nienawiści
Młodzież, psycholodzy i przedstawiciele władz rządowych rozmawiali w Kielcach o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. W Muzeum Dialogu Kultur przy okazji pokazana została ekspozycja zawierająca przykłady obraźliwych napisów na murach czy agresywnych wypowiedzi w sieci.
Ostatnie doniesienia o skali używania mowy nienawiści i tragicznych skutkach jej stosowania są niepokojące. Dlatego trzeba podjąć działania zapobiegające temu zjawisku. Nikt nie wątpi zarówno w powagę jak i złożoność obecnej sytuacji.
Wystarczy zerknąć w komentarze pod artykułami publikowanymi w popularnych serwisach internetowych, gdzie wypowiadający obrzucają wyzwiskami autora tekstu, bohatera takiego materiału a także siebie nawzajem. Zdarzają się sytuacje, kiedy młoda osoba popełnia samobójstwo przez presję czy nawet zagrożenie wywoływane przez rówieśników w szkole i w sieci. Chorą modą jest wyrażanie na Facebooku zadowolenia z powodu popełnienia przez nielubianą osobę samobójstwa. Między innymi takie przypadki zostały zobrazowane na wystawie w Muzeum Dialogu Kultur, która towarzyszyła konferencji z udziałem kieleckiej młodzieży i specjalistów.
Jedną z metod zapobieganiu tego typu agresywnych zachowań może być organizowanie spotkań z młodzieżą jak to w Muzeum Dialogu Kultur. Zaproszeni goście mówili o tolerancji i tragicznych skutkach tzw. hejtu.
– Ukazywanie nienawiści jest oznaką słabości. Wszyscy powinniśmy się uczyć jak rozwiązywać różne problemy w sposób pokojowy – uważa profesor Małgorzata Fuszara, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
https://emkielce.pl/miasto/przyjrzeli-sie-mowie-nienawisci#sigProGalleria921b59de80