Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Profesor Stanisław Adamczak opowie w Pałacyku Zielińskiego o Sandomierzu

wtorek, 26 października 2021 15:08 / Autor: Michał Łosiak
Profesor Stanisław Adamczak opowie w Pałacyku Zielińskiego o Sandomierzu
Fot. Damian Wysocki
Profesor Stanisław Adamczak opowie w Pałacyku Zielińskiego o Sandomierzu
Fot. Damian Wysocki
Michał Łosiak
Michał Łosiak

We wtorek, 26 października, w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbędzie się spotkanie z profesorem Stanisławem Adamczakiem, autorem książki „Mój Sandomierz w latach 1939 – 2019 to, co zapamiętałem i przekazali najbliżsi".

Książka to pozycja sentymentalna, ale jednocześnie zawierająca wiele cennych informacji i szczegółowych danych dotyczących jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

– Ono skupiało jak w soczewce wiele problemów, które się pojawiły w I Rzeczpospolitej i później stale się rozwijało, a przy okazji żyło swoją piękną historią. Sandomierz odegrał w naszych dziejach olbrzymią rolę – mówi Radiu eM Kielce profesor Stanisław Adamczak.

Naukowiec opisuje jego dzieje od czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Czytelnik podróżuje z autorem po królewskim mieście w czasie największego konfliktu w dziejach, ale również w trakcie komunistycznego zniewolenia, karnawału „Solidarności”, transformacji ustrojowej i najnowszego okresu w historii Sandomierza.

– Ta książka pokazuje, jakie procesy następowały w Polsce w zakresie edukacji, stosunków społecznych i gospodarczych. Sandomierz od zawsze prezentował wysoki poziom oświaty, nawet w latach powojennych. Opisuję również pewne zjawiska związane z Kościołem, który w tym mieście także odegrał wielką rolę. Prezentuję postawy naszych pedagogów i rodziców, którzy wychowali szereg ludzi na patriotów. To wszystko sprawiło, że po tylu latach zniewolenia zyskaliśmy wolność i możemy cieszyć się rozwojem naszego kraju – dodaje autor książki.

Spotkanie we wnętrzach Pałacyku Zielińskiego w Kielcach rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO