Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pamięć o pomordowanych i wywiezionych. Kielczanie uczcili ją podczas obchodów rocznicowych

poniedziałek, 10 kwietnia 2017 13:56 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Pamięć o pomordowanych i wywiezionych. Kielczanie uczcili ją podczas obchodów rocznicowych
Pamięć o pomordowanych i wywiezionych. Kielczanie uczcili ją podczas obchodów rocznicowych
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kielczanie uczcili pamięć wywiezionych na wschód i pomordowanych. Na Cmentarzu Starym i Partyzanckim odbyły się uroczystości związane z obchodami 77 rocznicy II wywózki Polaków na Sybir i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak co roku, podkreślana była waga przekazywania wiedzy o historii młodemu pokoleniu oraz upamiętniania ważnych dla narodu wydarzeń.

Niemal 22 tysiące naszych rodaków zostało zabitych przez Sowietów wiosną 1940 roku. Dlaczego musimy o nich pamiętać? - Bo byli Polakami, niewinni zginęli za Polskę, bo nie byli osądzeni, lecz skrytobójczo zgładzeni – tak tę konieczność uzasadnia Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, które organizuje obchody rocznicowe

- Ci żołnierze nie zginęli w walce, ale zostali po kryjomu zabici w więzieniach NKWD czy nad dołami śmierci. Pamięć o tym musi trwać i musimy ją przekazywać młodzieży, by to im przekażemy pałeczkę. Członkowie naszego stowarzyszenia mają po 80 lub nawet 90 lat, są schorowani i już niewiele mogą – mówi Anna Łakomiec. - Dlatego właśnie młodzi ludzie muszą brać udział w uroczystościach rocznicowych, by mieli świadomość tej historii. Oni w swoich rodzinach nie mają świadków wydarzeń, którzy przekazaliby im te opowieści – mówi Wojciech Jastrzębski, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

- Powinniśmy pamiętać o ludziach, którzy wcześniej coś dla nas zrobili. Pamięć o wywiezionych i zabitych powinniśmy jakoś uczcić - uważa Sylwia Bosak, uczennica „Ekonomika”. - Jeśli będziemy organizować wydarzenia rocznicowe pamięć o tym co się wydarzyło w „Lesie Katyńskim” nie przeminie, a ta wiedza będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie – dodaje.

Wywiezieni i zabici w 1940 roku Polacy to była elita narodu: wojskowi, policjanci, profesorowie, lekarze czy adwokaci. W wyniku czystek śmierć poniosły także osoby powiązane z Kielecczyzną. Leszek Bukowski z tutejszego biura Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że historykom znane są liczby na ten temat. - Według naszych badań było to nie mniej niż 2354 osoby, które w różny sposób związane z naszym regionem. Pamiętajmy też, że przed II wojną światową województwo kieleckie było dużo większe niż dzisiejsze świętokrzyskie – mówi Leszek Bukowski.

Przypomnijmy, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietnia a ustanowiony został w 2007 roku.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO