Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Odpowiadali na trudne pytania [wywiad AUDIO]

czwartek, 11 maja 2017 18:41 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Odpowiadali na trudne pytania [wywiad AUDIO]
Odpowiadali na trudne pytania [wywiad AUDIO]
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Trudne pytania dotyczące Wołynia były tematem przewodnim kolejnego spotkania z cyklu „Kłopoty z historią” w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej. Na spotkaniu z kielczanami pojawili się Ewa Siemaszko i profesor Grzegorz Motyka.

Spotkanie dotyczyło polsko-ukraińskiego konfliktu, który w latach 40. ubiegłego wieku przebiegał krwawo na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia ludobójstwa dokonana na polskiej ludności przez przedstawicieli ukraińskich nacjonalistów do dziś budzi sporo pytań i kontrowersji.

- Na te trudne pytania powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą historyczną – mówi Ewa Siemaszko, autorka publikacji dotyczących rzezi wołyńskiej. - Trudność tych pytań, po pierwsze, wiąże się z tym, że ta zbrodnia dotknęła ponad 100 tysięcy Polaków, jeśli mówimy o ofiarach śmiertelnych. Po drugie, prawda o zbrodni wołyńskiej przez wiele lat musiała się przebijać do świadomości i było wiele trudności w ujawnianiu jej. Kolejny problem polega na tym, że Ukraina morderców stawia na narodowe piedestały. To są trzy problemy, z którymi się mierzymy – mówi Siemaszko.

Ewa Siemaszko, która gościła na spotkaniu w Kielcach od 1990 roku prowadzi badania nad losami ludności polskiej podczas II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich. Wraz z ojcem, Władysławem Siemaszką, w 2000 roku przygotowała monografię pt. „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945". Ponadto, jest autorką artykułów naukowych oraz wystaw.

Profesor Grzegorz Motyka również jest specjalistą do spraw stosunków polsko-ukraińskich. Opublikował 4 monografie oraz ponad 60 artykułów naukowych w kraju i za granicą. Od kilkunastu lat związany jest z Instytutem Pamięci Narodowej.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Siemaszko:

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO