Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Oddaliśmy hołd Westerplatczykom. Modlitwa w katedrze i uroczystości przed WDK

piątek, 06 września 2024 13:44 / Autor: Michał Łosiak
Oddaliśmy hołd Westerplatczykom. Modlitwa w katedrze i uroczystości przed WDK
Oddaliśmy hołd Westerplatczykom. Modlitwa w katedrze i uroczystości przed WDK
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś (6 września) w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające kieleckich żołnierzy broniących we wrześniu 1939 roku polskiej placówki na Westerplatte. Odprawiono uroczystą Mszę Świętą w bazylice katedralnej, a pozostała część wydarzenia miała miejsce przed Wojewódzkim Domem Kultury.

Przypomnijmy, że jest to część inicjatywy „Pamiętamy o Westerplatczykach”, której pomysłodawcą jest biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. W jej ramach zorganizowano m.in. specjalny rajd rowerowy na Pomorze i przeprowadzono akcję zapalania zniczy na grobach bohaterów.

Eucharystię w bazylice katedralnej odprawił biskup Marian Florczyk, który nawiązał do bohaterskiej historii obrony nadmorskiej placówki oraz postawy – często młodych ludzi – wobec niemieckiego najeźdźcy oraz do sytuacji współczesnej młodzieży.

– Martwi mnie to, że coraz więcej młodych odczuwa samotność. Chłopcy broniący Westerplatte również byli młodzi. Martwi mnie też i to, ze niektórzy młodzi deklarują, iż chętnie wyjechaliby z Polski, a w razie zagrożenia bez namysłu opuszczą nasz kraj. Wiem jednak też, że jest bardzo dużo mądrej i dobrej młodzieży o dobrych sercach – tłumaczył biskup Marian Florczyk.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed Wojewódzkim Domem Kultury. Podniesiono flagę państwową i złożono wieniec pod tablicą upamiętniającą kieleckich Westerplatczyków.

– Ziemia Świętokrzyska posiada największą liczbę mogił, w których spoczywają obrońcy naszej ojczyzny. W ramach akcji „Pamiętamy o Westerplatczykach” zapaliliśmy na ich grobach symboliczne światło. Chcemy zachować o nich pamięć i przekazywać ją kolejnemu pokoleniu – wyjaśnił dr Robert Piwko, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

To właśnie zachowanie pamięci o Westerplatczykach jest jednym z głównych celów przedsięwzięcia. – Trzeba to robić przede wszystkim poprzez przykłady. Chcemy młodzieży pokazywać, że kiedyś inni przelewali krew za to, aby oni mogli żyć w wolnej Polsce – mówił Stanisław Janusiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Kielcach.

Przypomnijmy, że 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO