MIASTO
Od poniedziałku można składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie
Od 14 listopada mieszkańcy Kielc będą mogli składać wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie, czyli po dwa tysiące złotych. Władze miasta nie wiedzą jeszcze, skąd ani kiedy będzie można pobierać ów surowiec, ale z uwagi na trwający już sezon grzewczy nie zamierzają zwlekać z całą procedurą.
Choć dokumenty będzie można składać dopiero od poniedziałku, mieszkańcy już mogą wypełniać wniosek. Ten jest bowiem dostępny na stronie internetowej urzędu miasta. Będzie można go dostarczyć do kieleckiego magistratu na dwa sposoby – w wersji papierowej i elektronicznej (za pośrednictwem platformy ePUAP i profilu zaufanego).
– Do złożenia wniosku uprawnieni są mieszkańcy Kielc, którzy złożyli deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i te, którym przysługuje dodatek węglowy. We wniosku znajduje się między innymi oświadczenie, że wcześniej nie dokonali zakupu węgla po preferencyjnej cenie – informuje wiceprezydent Agata Wojda.
Po weryfikacji wniosków urząd miasta będzie wydawał zaświadczenie uprawniające do preferencyjnego zakupu. Następnie mieszkańcy będą musieli dokonać opłaty. Ta będzie bezgotówkowa – to oznacza, że miasto będzie przyjmować jedynie przelewy na konto bankowe.
– Cena węgla nie przekroczy dwóch tysięcy złotych. Jest także ustawowo określony limit ilości – do końca tego roku mieszkańcom przysługuje półtora tony na jedno gospodarstwo domowe, ale od 1 stycznia będą mogli składać wnioski o kolejne półtora tony – wyjaśnia Wojda.
W przeprowadzonej przez miasto ankiecie internetowej mieszkańcy zgłosili zapotrzebowanie na niespełna 600 ton węgla.
– To jest oczywiście szacunek. Zgłaszamy służbom zapotrzebowanie na większe ilości – zaznacza wiceprezydent i dodaje, że póki co nie wiadomo jeszcze skąd i kiedy mieszkańcy będą mogli odebrać surowiec.
– Zgłosiło się do nas sześć składów węgla z Kielc. Po kilku spotkaniach mamy deklarację od czterech składów, które podały już swoje wyceny i kalkulacje i podtrzymują chęć wejścia w proces. Wnioski będą rozpatrywane w ciągu 30 dni. Liczymy na to, że w momencie kiedy mieszkaniec dostanie do ręki zaświadczenie o możliwości zakupu węgla po preferencyjnej stawce to będzie również czas, w którym będzie mógł podjechać do składu i odebrać węgiel – kwituje.
By uruchomić procedury formalne niezbędna jest jednak zgoda rady miasta. Włodarze mają więc dzisiaj zawnioskować do przewodniczącego Jarosława Karysia o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia, podczas którego do budżetu zostaną wprowadzone środki umożliwiające podpisanie umowy i zakup węgla przez gminę.