MIASTO
Od jutra tydzień autyzmu
Od czwartku (1.12.) przez cały najbliższy tydzień budynki ważnych kieleckich instytucji będą rozświetlone na niebiesko. Wszystko za sprawą tygodnia autyzmu. Co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym. Pod tym medycznym terminem kryje się jednak szereg problemów, które sprawiają, że osoby dotknięte nim mają trudności z kontaktami społecznymi. - Wiele osób wskazuje na to, że dzieci z autyzmem żyją we własnym świecie. Po części jest to prawda, ale coraz częściej odchodzimy od takiego rozumienia. Osoby dotknięte autyzmem mają duże trudności w funkcjonowaniu społecznym, w kontaktowaniu się i porozumiewaniu. Bardzo często możemy zauważyć u nich dziwne dla nas zachowania, takie jak trzepotanie rękami, czy wydawanie niezrozumiałych dźwięków. Niekiedy mają też trudności z rzeczami takimi, jak chociażby prośba o pomoc - powiedziała w rozmowie z naszym reporterem Monika Moćko, pedagog i terapeuta w kieleckim Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Terapeutyczno Wychowawczym.
Działania podejmowane w ramach tygodnia autyzmu mają przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób cierpiących na to zaburzenie. Najbardziej dostrzegalnym znakiem przypominającym o całym przedsięwzięciu będzie podświetlenie na niebiesko ważnych w naszym mieście budynków. - Będzie to na pewno Muzeum Narodowe, Starostwo Powiatowe, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego czy Galeria Echo. W wybranych sklepach "Zychowicz" będzie natomiast prowadzona pieniędzy - poinformowała Monika Moćko.
Autyzm jest zaburzeniem stosunkowo słabo jeszcze rozpoznanym. Zwiększająca się stale wiedza na jego temat pozwala jednak na wdrażanie coraz lepszych metod terapeutycznych.