REGION
Autentyczna, autystyczna historia aktora Pawła Burczyka
27 sierpnia na stadionie OLIMPIC w Strawczynie odbyło się wydarzenie poświęcone tematowi autyzmu. Inicjatorem akcji „Zobaczyć Lili" jest Paweł Burczyk aktor znany m.in. z 13 Posterunku, a ambasadorką spotkania była wicemarszałek Renata Janik.
Paweł Burczyk nie po raz pierwszy postanowił szerzyć wiedzę o autyzmie. Jak zapewnia, niesienie wsparcia dzieciom, u których zdiagnozowano zaburzenia oraz ich rodzinom głęboko leży w jego sercu.
– Ta akcja zaczęła się od chęci opowiedzenia światu o naszej autystycznej córeczce Wiktorii, obecnie 20-letniej. Miał na początku powstać tylko film o naszej historii, ale w momencie ogłoszenia tego światu okazało się, że wokół nas jest wiele rodzin, które się wstydzą lub boją oceny środowiska swoich dzieci. Dzięki takim akcjom świadomość ludzi się zwiększa. Chcemy, aby autystyczne dzieci wyszły z domy, a niestety często jest tak, że rodzice trzymają je przed telewizorem – mówi aktor.
Ambasadorem Honorowym wydarzenia została wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
– Potrzeba, aby ludzie, które spotykają się z osobami autystycznymi wiedziały, że trzeba ich traktować normalnie, ponieważ tego oczekują. To jest moje ogromne marzenie, aby osobą z niepełnosprawnościami i ich rodzinom w naszych lokalnych, małych i dużych środowisku żyło się po prostu dobrze. Trzeba oczywiście mówić, że takie osoby są i z całego serca je wspierać, ale także do nich normlanie podchodzić – zauważa.
Sobotnie wydarzenie rozpoczął turniej młodzieżowych drużyn piłkarskich o puchar Lili. Koło Gospodyń Wiejskich ze Strawczyna zadbało o przestrzeń kulinarną. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, występów artystycznych oraz wielu ciekawych gości.
– Ten dzień jest szczególny dla dzieci zdiagnozowanych z autyzmem i ich rodziców. To są wspaniałe osoby, które wiele potrafią, mają uczucia, ale mają swój świat. To my musimy się od nich uczyć okazywania uczuć. Dobrze ich znam i wiem, że wielokrotnie okazują emocje, które wypływają z ich choroby, ale także z głębi serca poprzez np. przytulanie się – mówi Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
– Kluczowe rzeczą jest, aby każdy wiedział jak wspierać osoby w spektrum autyzmu. Należy rozumieć jakie są potrzeby takich osób. Oczywiście każda osoba jest inna, ale to, co ich łączy to potrzeba normalnego traktowania. Autyzm to nie jest coś złego, a niestety ludzie często mają różne stereotypy, a nawet czasem się boją autystycznych osób – wyjaśnia Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach.
Wydarzenie zakończył kosmiczny mecz gwiazd, w którym wzięli udział m.in.: Marek Saganowski, Maciej Murawski Roman, Pożarek oraz Patryk Szydziak z lokalnymi samorządowcami.
https://emkielce.pl/region/autentyczna-autystyczna-historia-aktora-pawla-burczyka#sigProGalleriad92ea01740