MIASTO
Obchody 71. rocznicy pogromu kieleckiego
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przygotowuje, jak co roku, obchody rocznicy pogromu kieleckiego. Główne uroczystości odbędą się 4 lipca. Poprzedzi je przegląd filmów o tragedii z 1946 roku oraz prezentacja książki.
W dniach od 26 czerwca do 1 lipca będziemy mogli obejrzeć najważniejsze filmy dotyczące pogromu. Najstarszy dokument Marcina Łozińskiego został zrealizowany w 1986 roku. Najmłodszy, uhonorowany wieloma nagrodami obraz „Przy Planty 7/9”, miał swoją premierę w poprzednim roku. – Filmy te są zapisem drogi, jaką pokonywaliśmy, by zacząć wprost rozmawiać o pogromie kieleckim. Pierwsze są poszukiwaniem prawdy o wydarzeniu, które stało się w Kielcach tematem tabu, ostatni to opowieść o doświadczeniu spotkania i pojednania. Wszystkie wskazują na potrzebę pielęgnowania pamięci, dlatego przegląd nazwaliśmy „O-pamiętanie” - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Projekcje odbędą się 26, 27 i 30 czerwca oraz 1 lipca. Rozpoczęcie zawsze o godz. 18.00.
3 lipca, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja książki „Pamięć – Dialog – Pojednanie”, stanowiącej dokumentację obchodów ubiegłorocznej, 70. rocznicy pogromu. Odbyły się wtedy dwie konferencje, a podczas uroczystości głównych Kielce odwiedziło wiele ważnych postaci. Dzięki książce słowa, które wtedy padły, nie zginą, ale staną się źródłem dalszej refleksji. Spotkanie z Bogdanem Białkiem poprowadzi Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz.
4 lipca, w dniu rocznicy pogromu, odbędą się główne uroczystości. Rozpocznie je o godz. 14.00 modlitwa przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim na kieleckim Pakoszu. Poprowadzi je współorganizator tej części – Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. Współorganizatorem drugiej części – uroczystości pod pomnikiem "Menora", które rozpoczną się o godz. 15.30, jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. O godz. 16.00 rozpoczną się obchody pod kamienicą przy ul. Planty 7/9. Głównymi prowadzącymi będą przedstawiciele kieleckiej młodzieży. – To ważne, by młodzi ludzie z Kielc aktywnie uczestniczyli w obchodach. Po pierwsze dlatego, że w pogromie zginęli również ich rówieśnicy, którzy w kibucu „Ichud” przygotowywali się do wyjazdu do Palestyny. Po drugie dlatego, że to oni mogą ponieść dalej sztafetę pamięci o wydarzeniach z 1946 roku, wraz z ostrzeżeniem, że nienawiść wobec ludzi innej religii, narodowości, innego spojrzenia na świat, może być również dziś przyczyną tragedii – mówi Białek.
Obchody zakończy koncert kantorów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i z Polski przed budynkiem dawnej kieleckiej synagogi. Rozpocznie się on o godzinie 18.00. – To będzie niezwykłe wydarzenie. Żydowscy śpiewacy będą wielbić Boga w miejscu, które do wybuchu wojny w każdy szabat i w inne święta gromadziło na modlitwie żydowskich mieszkańców Kielc – tłumaczy prezes Stowarzyszenia. Współorganizatorem koncertu jest Beit Warszawa.
SZCZEGÓŁOWY PLAN:
„O-pamiętanie”. Przegląd filmów o pogromie kieleckim. Pokazy będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7/9.
26.06, godz. 18.00 „Świadkowie”, 1986, reż. Marcel Łoziński; „Henio”,
1999, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.
27.06, godz. 18.00 „Pogrom. Kielce: 4 lipca 1946”, 1996, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.
30.06, godz. 18.00 „Amnezja”, 2015, reż. Jerzy Śladkowski.
01.07, godz. 18.00 „Przy Planty 7/9”, 2016, reż. Michał Jaskólski, Lawrence Loewinger.
03.07, godz. 18.00, Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Prezentacja książki „Pamięć – Dialog – Pojednanie”, która stanowi dokumentację obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.
04.07, GŁÓWNE OBCHODY 71. ROCZNICY POGROMU KIELECKIEGO
14.00 Modlitwa przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim na kieleckim Pakoszu. Współorganizator: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
15.30 Uroczystości pod pomnikiem „Menora”. Współorganizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
16.00 Obchody pod kamienicą przy ul. Planty 7/9. Współprowadzenie: uczniowie kieleckich szkół.
18.00 Koncert kantorów żydowskich przed budynkiem dawnej synagogi kieleckiej. Wystąpią:
Cindy Paley - amerykańska kantorka i edukatorka muzyczna,
Piotr Mirski - członek zespołu Klezmaholics, prowadzenie: Rabin Haim
Dov Beliak. Współorganizator: Beit Warszawa.