Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niepełnosprawni czekali ponad trzy lata na pełnomocnika. Liczą na owocną współpracę

poniedziałek, 01 czerwca 2020 15:36 / Autor: Beata Kwieczko
Niepełnosprawni czekali ponad trzy lata na pełnomocnika. Liczą na owocną współpracę
Niepełnosprawni czekali ponad trzy lata na pełnomocnika. Liczą na owocną współpracę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta powołał pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych. Funkcje tę pełni od dziś (1 czerwca) Jerzy Pióro, były dyrektor Placówki Opieki Doraźnej "Azyl" w Kielcach.

Prezydent Bogdan Wenta podkreśla, że problemy i postulaty osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów to ważne zadania, które należy realizować i rozwiązywać bardzo starannie. - W ubiegłym roku wprowadziliśmy "Standardy dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych miasta Kielce". To ważny dokument, a jego przestrzeganie jest wymogiem przy projektowaniu oraz realizowaniu zadań związanych z budową, przebudową, remontem i utrzymaniem infrastruktury miejskiej - informuje prezydent Bogdan Wenta.

- Na początku tego roku powołaliśmy nowy skład Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Środowiska osób niepełnosprawnych, z którymi odbywałem spotkania, sygnalizowały także silną potrzebę powołania pełnomocnika w strukturach Urzędu Miasta. Dlatego od 1 czerwca taka osoba rozpoczęła pracę w urzędzie i będzie do codziennej dyspozycji mieszkańców Kielc - dodaje prezydent.

Władze miasta uznały, że najlepszym kandydatem na stanowisko pełnomocnika prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych będzie Jerzy Pióro, który był do 2019 roku dyrektorem Placówki Opieki Doraźnej "Azyl" w Kielcach.

- Cytat, który przyświeca w mojej pracy od lat, to słowa Marii Grzegorzewskiej "Każdy ma prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie". Poprzez swoją działalność i przy pełnej współpracy z prezydentem Kielc będę dążył do pomocy osobom niepełnosprawnym oraz rozwiązywania zgłaszanych przez nich problemów - zapewnia Jerzy Pióro.

Z powołania pełnomocnika jest zadowolony Michał Piasecki ze Stowarzyszenia Homo Politicus, który zabiegał o to, aby w Urzędzie Miasta zostało utworzone takie stanowisko.

- Wszystko trwało trochę długo, ale cieszę się, że się udało. W międzyczasie została powołana też rada, w której jest strona społeczna i mam nadzieję, że ta współpraca miedzy radą a pełnomocnikiem będzie na dobrym poziomie. Wprawdzie rada chciała bezpośrednio wybrać pełnomocnika, ale myślę, że mimo wszystko warto zaufać prezydentowi. Mam nadzieję, że dzięki temu, że został on powołany, w naszym mieście poprawi się sytuacja osób z niepełnosprawnościami - mówi Michał Piasecki.

Innego zdania jest Anna Kopcińska-Wielgus, członek Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. - My jako Powiatowa Społeczna Rada udzieliliśmy rekomendacji Jerzemu Piórze, ale jako środowisko osób niepełnosprawnych jesteśmy trochę rozczarowani tym, że została powołana osoba, która jest pracownikiem MOPR-u a nie pochodzi bezpośrednio ze środowiska osób niepełnosprawnych. Liczymy jednak na owocną współpracę i poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Kielcach - stwierdza Anna Kopcińska-Wielgus.

Kielce nie miały pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych od lutego 2017, kiedy zmarła Anna Sowa, która pełniła tę funkcję.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO