Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Niepełnosprawni czekali ponad trzy lata na pełnomocnika. Liczą na owocną współpracę

poniedziałek, 01 czerwca 2020 13:36 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta powołał pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych. Funkcje tę pełni od dziś (1 czerwca) Jerzy Pióro, były dyrektor Placówki Opieki Doraźnej "Azyl" w Kielcach.

Prezydent Bogdan Wenta podkreśla, że problemy i postulaty osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów to ważne zadania, które należy realizować i rozwiązywać bardzo starannie. - W ubiegłym roku wprowadziliśmy "Standardy dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych miasta Kielce". To ważny dokument, a jego przestrzeganie jest wymogiem przy projektowaniu oraz realizowaniu zadań związanych z budową, przebudową, remontem i utrzymaniem infrastruktury miejskiej - informuje prezydent Bogdan Wenta.

- Na początku tego roku powołaliśmy nowy skład Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Środowiska osób niepełnosprawnych, z którymi odbywałem spotkania, sygnalizowały także silną potrzebę powołania pełnomocnika w strukturach Urzędu Miasta. Dlatego od 1 czerwca taka osoba rozpoczęła pracę w urzędzie i będzie do codziennej dyspozycji mieszkańców Kielc - dodaje prezydent.

Władze miasta uznały, że najlepszym kandydatem na stanowisko pełnomocnika prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych będzie Jerzy Pióro, który był do 2019 roku dyrektorem Placówki Opieki Doraźnej "Azyl" w Kielcach.

- Cytat, który przyświeca w mojej pracy od lat, to słowa Marii Grzegorzewskiej "Każdy ma prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie". Poprzez swoją działalność i przy pełnej współpracy z prezydentem Kielc będę dążył do pomocy osobom niepełnosprawnym oraz rozwiązywania zgłaszanych przez nich problemów - zapewnia Jerzy Pióro.

Z powołania pełnomocnika jest zadowolony Michał Piasecki ze Stowarzyszenia Homo Politicus, który zabiegał o to, aby w Urzędzie Miasta zostało utworzone takie stanowisko.

- Wszystko trwało trochę długo, ale cieszę się, że się udało. W międzyczasie została powołana też rada, w której jest strona społeczna i mam nadzieję, że ta współpraca miedzy radą a pełnomocnikiem będzie na dobrym poziomie. Wprawdzie rada chciała bezpośrednio wybrać pełnomocnika, ale myślę, że mimo wszystko warto zaufać prezydentowi. Mam nadzieję, że dzięki temu, że został on powołany, w naszym mieście poprawi się sytuacja osób z niepełnosprawnościami - mówi Michał Piasecki.

Innego zdania jest Anna Kopcińska-Wielgus, członek Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. - My jako Powiatowa Społeczna Rada udzieliliśmy rekomendacji Jerzemu Piórze, ale jako środowisko osób niepełnosprawnych jesteśmy trochę rozczarowani tym, że została powołana osoba, która jest pracownikiem MOPR-u a nie pochodzi bezpośrednio ze środowiska osób niepełnosprawnych. Liczymy jednak na owocną współpracę i poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Kielcach - stwierdza Anna Kopcińska-Wielgus.

Kielce nie miały pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych od lutego 2017, kiedy zmarła Anna Sowa, która pełniła tę funkcję.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO