Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

NFZ ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile!

środa, 29 marca 2023 11:59 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
NFZ ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile!
NFZ ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile!
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które zawierają niebezpieczne linki. - Odbieramy niepokojące sygnały o fałszywych wiadomościach, które informują o rzekomym wycieku danych z Narodowego Funduszu Zdrowia lub o aktualizacji serwisów internetowych SZOI/Portal Świadczeniodawcy – przekazała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

W wiadomościach, o których mowa zawarte są linki, których kliknięcie spowoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania.

- Dlatego informujemy i ostrzegamy: Nie doszło do wycieku danych z NFZ, nie udostępniamy listy podmiotów, z którymi współpracujemy, nie prowadzimy obecnie aktualizacji serwisów SZOI/Portal Świadczeniodawcy. Proszę pamiętać, że w momencie, kiedy taka aktualizacja rzeczywiście jest prowadzona, to na pewno nie informujemy o tym drogą mailową – uczula Beata Szczepanek.

Rzecznik prosi jednocześnie, żeby dokładnie sprawdzać adresy, z których przysyłane są maile.

- Niestety wiele osób ufa, że są to informacje od nfz, gdyż myli ich nazwa. W polu nadawcy fałszywych wiadomości są adresy w domenie "@nfz.gov.pl" lub adresy zawierające słowo "nfz", na przykład  "informatycy[@]nfz.gov.pl",  "dzial-bezpieczenstwa[@]nfz.gov.pl", czy "szoi@nfz-centrala.pl". Drodzy Państwo! To nie są maile z NFZ! Za to w fałszywej poczcie podany jest link, którego kliknięcie spowoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania – ostrzega Szczepanek.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia proszą, by w przypadku otrzymania podobnej korespondencji poinformować CSIRT CEZ – Zespół Cyberbezpieczeństwa Centrum e-Zdrowia (csirt@cez.gov.pl) lub skontaktować się NFZ.

Tag: NFZ OSZUST\
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO