Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Na dzień matki badanie nie kwiatki”. Darmowe badania dla kobiet

piątek, 26 maja 2023 11:55 / Autor: Radio eM
„Na dzień matki badanie nie kwiatki”. Darmowe badania dla kobiet
Fot. Weronika Stemplewska
„Na dzień matki badanie nie kwiatki”. Darmowe badania dla kobiet
Fot. Weronika Stemplewska
Radio eM
Radio eM

Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim zorganizowany został, adresowany do pań punkt badań profilaktycznych. Wydarzenie odbywa się z okazji Dnia Matki.

–  Bardzo się cieszę że w takim gronie możemy zaproponować mamom i prawie wszystkim kobietom, badanie mammograficzne. Profilaktyka jest powszechna. Dlaczego nie wszystkie kobiety korzystają z tych badań? Z roku na rok staje się to pytanie staje się coraz mniejszym problemem, ale nadal istnieje. Wczesne wykrywanie pewnych chorób, które często dotykają kobiet, umożliwia diagnostykę i leczenie które przedłuża lub ratuje życie. Dbajcie o swoje zdrowie, dlatego że świat bez kobiet to już nie ten świat o jakim marzymy i jaki byśmy chcieli żeby był – powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Kontrole rozpoczną się o godzinie dwunastej dla chętnych pań. Przeprowadzone zostaną badania mammografi (50 - 69 lat) i cytologii (25 – 59 lat). Partnerzy wydarzenia przygotowali stoiska ze specjalistami, gdzie będzie można zaczerpnąć wiele cennych informacji.

– Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale  profilaktyka jest niezwykle istotna. Wykorzystaliśmy najpiękniejsze święto w roku jakim jest dzień matki. W centrum miasta, z dobrą pogodą zachęcamy żeby przyjść, przebadać się i potwierdzić, że jest się całkowicie zdrowym – powiedział Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Mężczyźni też będą mogli skorzystać tego dnia z profilaktyki.

– Wojewódzka stacja Sanitarno – Epidemiologiczna wysłała na miejsce specjalistów z którymi będzie można porozmawiać i zmierzyć poziom ciśnienia tętniczego krwi lub poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, zwłaszcza palących. Każda mama jak również każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział Jarosław Ciura, dyrektor WSSE.

Autor: Weronika Stemplewska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO