MIASTO
Mówili o terapiach
W Pałacyku Zielińskiego odbyła się konferencja, której tematem była terapia zaburzeń psychicznych w warunkach penitencjarnych. Celem spotkania było przybliżenie problemu występującego w społeczeństwie, w tym w warunkach izolacji, oraz sposobów jego rozwiązywania.
Konferencja została zorganizowana przez Areszt Śledczy w Kielcach oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. Spotkanie zbiegło się z obchodami 30 lecia istnienia oddziału dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w kieleckiej placówce karnej. - Chcielibyśmy przybliżyć społeczeństwu problematykę zaburzeń psychicznych w obliczu tego, w jakich czasach żyjemy i jaka jest waga terapii tych zaburzeń również w odniesieniu do ludzi odbywających kary w aresztach - mówi kapitan Anna Pyszniak-Zarzycka, kierownik działu dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi w miejscowym Areszcie Śledczym.
Podczas konferencji wyświetlony został także film dokumentalny, który nakręcony został w wymienianym dziale więzienia. Była też okazja, aby wysłuchać osadzonych, którzy opowiedzieli o tym, co im daje poddawanie się terapii. W działaniach terapeutycznych Areszt Śledczy wspiera Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. - Jesteśmy otwarci na opuszczających zakłady karne, co wynika z naszego statutu. Takim ludziom pomagamy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, innych czasach, pomagamy znaleźć pracę. Wiadomo, że człowiek, który przesiedział w celi kilka bądź kilkanaście lat, po wyjściu na wolność może sobie nie poradzić a pamiętajmy o tym, że świat dynamicznie się zmienia. Oferujemy też pomoc psychologiczną czy prawną - mówi Piotr Grzybowski, wiceprezes Stowarzyszenia Bezpieczny Dom.
https://emkielce.pl/miasto/mowili-o-terapiach#sigProGalleria1d68f08df5