Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielce zgarnęły 230 milionów dotacji. Szykują się inwestycje w transport publiczny

środa, 14 czerwca 2017 13:48 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Wielomilionowe dotacje na rozwój transportu publicznego otrzymało miasto Kielce z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Prezydent Wojciech Lubawski z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podpisał umowy na dofinansowanie dwóch projektów, dzięki którym na nasze ulice trafią nowe autobusy i stworzone zostanie centrum komunikacyjne przy ulicy Czarnowskiej. To tylko część działań, na które władze miejskie otrzymały w sumie 230 milionów dopłat.

Ponad 152 miliony dofinansowania wydane zostaną między innymi na budowę centrum komunikacyjnego wraz z modernizacją dworca – tzw. spodka, wdrożenie inteligentnego systemu transportowego czy poprawę dostępności komunikacyjnej kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Takie zadania zrealizowane zostaną w ramach projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, którego zakończenie jest planowane na listopad 2020 roku.

W osobnym projekcie „Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach”, miasto otrzymało prawie 80 milionów, dzięki czemu będzie możliwy zakup 25 nowych hybrydowych autobusów i 30 elektronicznych tablic informacyjnych a także przebudowa kilku dróg. Inwestycje wykonane zostaną do końca 2019 roku.

- Te autobusy hybrydowe są potrzebne po to, żeby choćby linie „0” jeżdżące przez centrum Kielc nie zanieczyszczały nam miasta. Chcemy by one wjeżdżały w ten obszar jako samochody elektryczne. Jest to możliwe. Oczekiwania władz państwowych są takie, że powinniśmy zakupić samochody w pełni elektryczne. Traktujmy to jako okres przejściowy. Najpierw nauczmy się korzystać z hybrydowych pojazdów. W przyszłości czeka nas zapewne korzystanie z tych elektrycznych - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Sumując kwotę dotacji i wkładu własnego Kielc, 300 milionów złotych zainwestowanych zostanie w rozwój różnych sfer transportu miejskiego. Projekty zrealizowane zostaną w perspektywie kilku kolejnych lat. - Wiele pracy przed nami. Będziemy się starali zawsze państwa wspierać. My też liczymy na dalszą dobrą współpracę. Życzmy sobie sukcesów - mówi Małgorzata Oleszczuk, zastępca prezesa PARPu.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak mówi, że w tego typu projektach kładziony jest akcent na rozwój infrastruktury i kwestie klimatyczne. Chodzi o ograniczenie emisji zanieczyszczeń, hałasu i poprawę jakości życia w mieście. - Dzięki tym zmianom transport zbiorowy powinien stać się bardziej atrakcyjny niż poruszanie się samochodem osobowym. Na tym nam szczególnie zależy. To przełoży się na zwiększenie liczby przewozów komunikacją miejską, zmniejszenie zatłoczenia w centrum, hałasu oraz czyste powietrze – przekonuje wiceminister Hamryszczak.

W ramach tych projektów powstaną także nowe fragmenty buspasów i ścieżek rowerowych. Pojawi się także 146 automatów z biletami, a do autobusów trafi 186 paneli LCD tak zwanych koralikowych, które poinformują pasażerów o przebiegu trasy.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO