Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie uczcili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

wtorek, 13 grudnia 2022 19:44 / Autor: Łukasz Czerwiak
Kielczanie uczcili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Kielczanie uczcili 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

 Związkowcy, politycy i mieszkańcy Kielc złożyli kwiaty i uczestniczyli w Mszy w intencji ofiar stanu wojennego. Jak co roku uroczystości zorganizowała świętokrzyska „Solidarność”.

 

O godzinie 17:40 uczestnicy złożyli kwiaty przy tablicy Stanisława Raka, umieszczonej na murze katedralnym. Następnie w bazylice katedralnej wraz z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim modlili się w intencji ofiar stanu wojennego. Więcej TUTAJ.

– 41 lat to dużo czasu, ale nie zwalnia to nas z pamiętania tamtych dramatycznych chwil. Pamięć jest najważniejsza, ponieważ ona daje nam naukę. Stan wojenny pochłonął setki ofiar śmiertelnych i do dzisiaj nie wiemy, ile dokładnie osób zginęło. Powinniśmy pamiętać i takie uroczystości, mają temu służyć – tłumaczy Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Po Eucharystii, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistów. Tam kwiaty złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, związkowcy oraz przedstawiciele innych organizacji.

– To wydarzenie nigdy nie powinno mieć miejsca. Wspominamy katów i ofiary. Tych pierwszych, ponieważ zgotowali narodowi terror i śmierć. Tych drugich, bo nie bacząc na zdrowie i życie przeciwstawili się temu, co zgotowali rządzący. Oni zasługują na naszą wieczną wdzięczność i szacunek – zaznacza senator Krzysztof Słoń.

Z kolei Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski mówi, że dobrze pamięta to wydarzenie.

– Miałem wtedy trzy lata i myślałem, że właśnie wybuchła wojna. Pamiętam, że bardzo to przeżywałem. Jednak bardziej to przeżywali ci, którzy stanęli oko w oko ze zbrodniczym reżimem władzy. Stąd ta nasza dzisiejsza obecność i kwiaty. Dzięki nim możemy żyć w wolnej, niepodległej ojczyźnie – wspomina.  

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa. Komuniści chcieli w ten sposób zdusić ruch Solidarności. Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar tego tragicznego okresu.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO