Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[GALERIA] Filharmonia Świętokrzyska ma nowych lokatorów. Na jej dachu zamieszkały... pszczoły

wtorek, 01 października 2019 15:48 / Autor: Beata Kwieczko
[GALERIA] Filharmonia Świętokrzyska ma nowych lokatorów. Na jej dachu zamieszkały... pszczoły
[GALERIA] Filharmonia Świętokrzyska ma nowych lokatorów. Na jej dachu zamieszkały... pszczoły
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Kielcach zostały zamontowane kolejne ule z pszczelimi rodzinami. Tym razem cztery domki stanęły na dachu Filharmonii Świętokrzyskiej. Jest to kontynuacja akcji "Pszczoły w mieście", którą realizuje od kilku miesięcy świętokrzyski oddział Ligi Ochrony Przyrody.

Przypomnijmy. Projekt zrodził się w 2013 roku, kiedy pierwszy ul z pszczelą rodziną miał być zamontowany na dachu siedziby Ligi Ochrony Przyrody przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Niestety, ze względu na zbyt stromy dach, nie udało sie tego dokonać. Do akcji LOP powrócił w lutym tego roku i udało się. Pierwszy miejski ul powstał w czerwcu na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Kolejne zostały zamontowane na dachu Best Western Grand Hotelu i firmie Dafi. Teraz cztery zostały otwarte na dachu Filharmonii Świętokrzyskiej.

- My jako ludzie inwestujemy w życie na tej planecie, a pszczoły spowodują, że w mieście będzie nam się żyło lepiej. Projekt ma za zadanie popularyzację pszczelarstwa miejskiego i pokazywanie, że mamy problem z zapylaczami i trzeba o nie dbać, ponieważ stanowią o bioróżnorodności życia na ziemi i od nich zależy nasze życie - mówi Krzysztof Antoszewski z Ligii Ochrony Przyrody w Kielcach.

W ulach na dachu Filharmonii zamieszkały cztery rodziny pszczele bardzo bezpiecznej rasy buckfast, które są łagodne i nie stwarzają dla nikogo żadnego zagrożenia. - Przyczynią się one do poprawy bioróżnorodności życia w Kielcach. Latają na obszarze około siedmiu kilometrów, a badając je i miód, jaki dzięki nim pozyskamy, będziemy wiedzieli, jaki mamy stan środowiska - tłumaczy Antoszewski i dodaje, że z jednego ula będzie można pozyskać maksymalnie 30 litrów miodu przez cały rok. Ulami będzie się opiekować Liga Ochrony Przyrody.

- Zawsze cieszymy się, gdy przychodzą do nas nasi melomani, a jeśli ktoś zamieszkał w Filharmonii na stałe, a tym razem są to pszczoły, to przyjmujemy je z otwartymi rękami. Ten towarzyszył nam już od dłuższego czasu, bo to są akcje popularne na świecie. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy go zrealizować, w pewnym momencie zetknęliśmy się z Ligą Ochrony Przyrody i wiedzieliśmy, że teraz ten pomysł się ziści - cieszy się Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

W planach Ligii Ochrony Przyrody jest montaż kolejnych pszczelich domków na dachach Wojewódzkiego Domu Kultury i Galerii Korona, która nie tylko chce się włączyć w akcję, ale zamierza założyć własną pszczelą rodzinę. Pasieki w kolejnych miejscach będą montowane systematycznie, po dopełnieniu formalności.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO