Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

piątek, 22 marca 2019 19:44 / Autor: Piotr Natkaniec
Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Prezydenci Polski i Węgier wraz z małżonkami uczestniczyli  w Gali Przyjaźni, głównym punkcie programu obchodów Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. To Kielce są w tym roku gospodarzem tego wydarzenia.

-  To dla mnie wielki zaszczyt móc witać Państwa na świętokrzyskiej ziemi - mówił prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Podkreślił, jak wiele kieleckich instytucji włączyło się w organizację obchodów, jak wiele w mieście jest różnorodnych wystaw oraz prezentacji dokumentujących wieloletnią przyjaźń i współpracę naszych narodów. Wspomniał też o akcencie sportowym, rywalizacji najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier podczas „Turnieju Przyjaźni”.

- Cieszę się, że ten dzień gromadzi nas tutaj, w Kielcach, u stóp najstarszych w Europie - Gór Świętokrzyskich, w które wpisuje się wielowiekowa historia Polski i Węgier - podkreślił Andrzej Duda, Prezydent RP.  Przypomniał świętego Emeryka i jego dar - relikwie Drzewa Krzyża Świętego, pozostawiony na tej ziemi. Mówił też o przyjaźni samorządów, m.in. Kielc i Budapesztu Czepel.

To właśnie dzielnica stolicy Węgier będzie w przyszłym roku gospodarzem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Flagę - symbol tego wydarzenia, burmistrz Budapesztu Czepel - Lenard Borbely otrzymał z rąk  prezydenta Kielc.

Przypadający na 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został przyjęty przez Parlament Węgierski oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. - Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń- czytamy w uchwale. Uroczystości odbywają się co roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. 

Dowodem przyjaźni i wielkiego szacunku było uhonorowanie prezydenta Republiki Węgier Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

- Przyjaźń Węgrów i Polaków w najtrudniejszych czasach, wtedy kiedy się najbardziej potrzebujemy, pokazuje jaką ma moc - podkreślił Janos Ader.

Galę Przyjaźni uświetnił spektakl, który jest efektem polsko-węgierskiej współpracy artystycznej. Kielecki Teatr Tańca, założony oraz prowadzony przez Elżbietę i Grzegorza Pańtaków, zaprezentował przed tak wyjątkową publicznością jedno z dzieł Beli Bartoka - balet współczesny Drewniany Książę, w choreografii Elżbiety Pańtak. Artystom Kieleckiego Teatru Tańcatowarzyszyła znakomita Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą  Sebstiana Perłowskiego.

za: www.um.kielce.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO