MIASTO
Dzieje kieleckiej palestry na wystawie
Na kieleckim Rynku można oglądać wystawę dotyczącą polskiej i kieleckiej adwokatury, a także wybrane sylwetki kieleckich adwokatów. Ekspozycja została przygotowana na jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.
Wystawa „100 lat odrodzonej adwokatury polskiej. Z dziejów kieleckiej palestry” została przygotowana przez Muzeum Historii Kielc we współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Kielcach. –Impulsem do jej powstania jest setna rocznica podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Był to pierwszy dokument pod budowę pozycji ustrojowej i tożsamości adwokatury w niepodległej Polsce. Na wystawie można zobaczyć co wyróżniało adwokata przed drugą wojną światową, bo nie była to wcale toga, a specjalna szarfa i medal – opowiada dr Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc, komisarz wystawy.
Z prezentowanych plansz będzie się można również dowiedzieć: kto był pierwszą kobietą adwokatem w Kielcach, ilu było adwokatów przed II wojną światową, czego dotyczyły najgłośniejsze rozprawy sądowe w Kielcach międzywojennych, a także jak wyglądały najgłośniejsze procesy PRL – proces Zakrzewskich i Rzepina i proces Chudzickiej.
-Druga część wystawy jest biograficzna. Przedstawiamy 16 sylwetek adwokatów kieleckich, którzy swoją postawą wykraczali poza działalność adwokacką, m.in. był to Świętosław Krawczyński i Roman Cichowski. Pokazujmy prawników, którzy w latach zaborów walczyli o zachowanie polskości, a następnie włączyli się w odbudowę Rzeczpospolitej – dodaje komisarz wystawy.
24 ilustracje przybliżające dzieje kieleckiej palestry będzie można oglądać do 26 października na rynku w Kielcach.
https://emkielce.pl/miasto/dzieje-kieleckiej-palestry-na-wystawie#sigProGalleria00a6bcd496