Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Debatowali o polskich tradycjach konstytucyjnych w Radiu eM Kielce

wtorek, 18 maja 2021 18:29 / Autor: Wojciech Dudkowski

O polskiej tradycji konstytucyjnej dyskutowali uczestnicy debaty w studiu Radia eM Kielce. Okazją do jej przeprowadzenia była 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Konstytucji Marcowej. Współorganizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach.

W dyskusji udział wzięli: Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski oraz Leszek Bukowski, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Debatę poprowadziła dr Katarzyna Bernat.

Leszek Bukowski:

Bukowski

Konstytucja 3 Maja oraz Konstytucja Marcowa uczą nas, że warto podejmować wysiłek dla dobra wspólnego, którym dla nas jest Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Róbmy więc wszystko, aby było ono dla nas tak ważne, jak dla tych, którzy uchwalali te konstytucje i o nie walczyli.

Piotr Wawrzyk:

Wawrzyk

Nie warto działać wbrew narodowi, to się zawsze źle kończy dla zdrajców. Pamiętajmy też, że krzyż w Końskich nie jest jedyną pamiątką po Konstytucji 3 Maja w naszym regionie. Z naszego regionu marszałek Małachowski wyruszył na Sejm Wielki, w Wiśniowej znajduje się też serce Hugona Kołłątaja. Mamy też wielu znaczących posłów z naszego regionu, którzy uczestniczyli w jej uchwalaniu. Pamiętajmy więc o polskich tradycjach konstytucyjnych i pielęgnujmy je.

Rafał Nowak:

Rafa Nowak

Zarówno Konstytucja 3 Maja, jak i Konstytucja Marcowa pozostawiały następnym pokoleniom przesłanie, że Rzeczpospolita jest najważniejsza i trzeba o nią dbać, a nawet poświęcić dla niej zdrowie i życie. Kiedy wydaje się, że jesteśmy politycznie poróżnieni i nie możemy dojść do porozumienia, to powinna towarzyszyć nam właśnie ta myśl, że Rzeczpospolita jest najważniejsza i że trzeba czasem zrobić krok w tył, żeby osiągnąć sukces powinna, spajać nas w działaniu.

Debata transmitowana była na stronie em.kielce.pl oraz w naszych mediach społecznościowych. Będzie także retransmitowana w Radiu eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO