Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co z remontem Placu Wolności?

środa, 26 stycznia 2022 15:44 / Autor: Weronika Karyś
Co z remontem Placu Wolności?
Co z remontem Placu Wolności?
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Niebawem na Placu Wolności zostanie wymienione oświetlenie. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy ruszą zapowiadane od wielu lat prace nad jego generalną przebudową.

Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, w ostatnim czasie ledowe oświetlenie pojawiło się już w wielu miejscach w centrum, teraz zgodnie z zapowiedziami, przyszedł czas na Plac Wolności. Obecnie miasto czeka na oferty przetargowe. Termin ich składania mija 10 lutego.

– Postawimy i zainstalujemy trzynaście latarni ulicznych wraz z oprawami energooszczędnymi. Na zrealizowanie prac wykonawca będzie miał osiem miesięcy od momentu podpisania umowy. To pozwoli na utrzymanie w mocy pozwolenia na przebudowę całego placu – mówi.

Przypomnijmy, o przebudowie kieleckiego Placu Wolności i utworzeniu parkingu podziemnego na 260 aut mówi się od siedmiu lat. Jednak mimo upływu czasu prace nie ruszyły. Z kosztorysu sporządzonego w 2018 roku wynika, że inwestycja kosztowałaby miasto 50 milionów złotych.

Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, w sierpniu 2021 roku zarząd województwa świętokrzyskiego przyjął projekt kontraktu programowego, który uwzględnia przebudowę Placu Wolności. Przewidywane dofinansowanie, zapisane w dokumencie, to ponad 8,5 milionów euro.

- Aktualnie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego prowadzi negocjacje i uzgodnienia dotyczące zapisów dokumentu kontraktu programowego z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Urzędu Marszałkowskiego, przewidywany termin przekazania dokumentu do Komisji Europejskiej, celem jego zatwierdzenia, to pierwszy kwartał 2022 roku - mówi.

Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, które zapewni miastu wsparcie doradcze i eksperckie na etapie poszukiwania partnera prywatnego na przebudowę. Ważnym elementem tego projektu jest również zapewnienie finansowania unijnego z programu regionalnego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO