Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co było zanim powstał Pałac? Przełomowe odkrycie

środa, 20 sierpnia 2014 15:03 / Autor: Maciej
Co było zanim powstał Pałac? Przełomowe odkrycie
Co było zanim powstał Pałac? Przełomowe odkrycie
Maciej
Maciej

Podczas modernizacji placu Pałacu Biskupów Krakowskich natrafiono na pozostałości XVI-wiecznego dworu. Odkrycia dokonał Waldemar Gliński. – Budynek został zniszczony w ramach niwelacji terenu pod budowę Pałacu – wyjaśnia kielecki archeolog.

Miało to miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika na Wzgórzu Katedralnym wzniesiono barokowy Pałac Biskupów Krakowskich. Według inwentarza z 1637 roku znalezionego i opisanego przez Michała Sobalę, wcześniej znajdowały się tam trzy drewniane dwory. Jednym z nich była siedziba kardynała Radziwiłła, natomiast druga miała należeć do biskupa Marcina Szyszkowskiego – fundatora zespołu klasztornego na Karczówce.

Waldemar Gliński natrafił na ślady trzeciego dworu, który należał do biskupa Piotra Tomickiego. Do odkrycia doszło w związku z budową kanalizacji deszczowej przy skrzydle północnym na wysokości dzisiejszego Caritasu.

Z relacji zapisanych w inwentarzu wynika, że była to 2-piętrowa drewniana budowla na kamiennej podmurówce, w skład której wchodziło 17 pokoi, ganek, a także wielka sień przelotowa. – To duże założenie – tłumaczy Gliński. – Dlaczego dwór był z drewna? Prawdopodobnie Tomickiemu łatwiej było taki budynek ogrzać.

Wstępne założenia archeologa zakładają, że odkryty narożnik może być murem fundamentowym samborzy, bądź nawet samego budynku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO