Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

CENWIS rośnie w oczach. Powstają jedyne w Kielcach stacje szybkiego ładowania pojazdów

środa, 20 listopada 2019 11:01 / Autor: Weronika Karyś
CENWIS rośnie w oczach. Powstają jedyne w Kielcach stacje szybkiego ładowania pojazdów
Fot. Piotr Michalec
CENWIS rośnie w oczach. Powstają jedyne w Kielcach stacje szybkiego ładowania pojazdów
Fot. Piotr Michalec
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Przy Politechnice Świętokrzyskiej powstaje Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Choć nazwa jest długa i skomplikowana, to w rzeczywistości wiąże się po prostu z wprowadzeniem nowych rozwiązań opartych na technologiach sprzyjających energooszczędności.

- Na już widocznych zadaszeniach nad uniwersyteckim parkingiem zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne służące do konwersji energii słonecznej w elektryczną - mówi Artur Pawelec z PŚk. - Powstające laboratorium jest dedykowane niskoemisyjnym i odnawialnym źródłom energii. Dla nas bardzo istotne jest, żeby nie tylko wytworzyć energię, ale maksymalnie efektywnie ją wykorzystać. I właśnie dlatego na terenie kampusu budujemy mikrosieć elektroenergetyczną, która będzie służyła do połączenia odbiorów ze źródłami energii - tłumaczy.

W skład tej mikrosieci mają również wchodzić między innymi turbiny wiatrowe, generator prądu zasilany gazem ziemnym, magazyn energii litowo-jonowy oraz pierwsze w Kielcach stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

- Będziemy mieć oba rodzaje stacji ładowania, zarówno szybkie, jak i te wolniejsze - informuje Pawelec. - Jest to sprawa bardzo istotna, ponieważ jeśli mówimy o elektromobilności polegającej na przemieszczaniu się między miastami, zależy nam na tym, żeby samochód został naładowany jak najszybciej, czyli w 15 - 20 minut, co już niedługo będzie możliwe. Politechnika wprowadzi dwa takie stanowiska - dodaje.

Utworzenie CENWIS będzie, z jednej strony, otwierać możliwości wykonywania badań, przygotowania prototypów, ich testowania oraz wdrażania nowych rozwiązań, z drugiej zaś przyczyni się do rozwoju kadry podejmującej współpracę z przemysłem. Będzie miał również wpływ na rozwój urządzeń energetyki odnawialnej, technologii paliwowej ograniczającej emisję CO2 i gazów cieplarnianych, technologii energooszczędnych, a także usług medycznych.

- Na etapie początkowym te urządzenia mają nam przede wszystkim pokazać wpływ na pracę uczelni - mówi Pawelec. - Naszym celem jest stworzenie takiego modelu i współpracy z magazynem energii, żeby przy najmniejszych nakładach finansowych osiągać najlepsze efekty, jeśli chodzi o jej wykorzystanie - dodaje.

Budynek laboratoryjny jest w końcowej fazie budowy. Zadaszenia nad parkingiem już powstały. - Teraz wchodzimy w kolejną fazę związaną z wyposażaniem naszego laboratorium, jak również budowaniem mikrosieci elektroenergetycznej. Prace potrwają do końca 2020 roku - informuje Pawelec.

Wartość inwestycji to prawie 76 milionów złotych, z czego prawie 67 milionów pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO