Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Budynek po „Gałczyńskim” odżyje? Jest jeszcze wiele do zrobienia

wtorek, 05 października 2021 14:02 / Autor: Michał Łosiak
Budynek po „Gałczyńskim” odżyje? Jest jeszcze wiele do zrobienia
Fot. Amfiteatr szkolny
Budynek po „Gałczyńskim” odżyje? Jest jeszcze wiele do zrobienia
Fot. Amfiteatr szkolny
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Odnowiona hala, ośrodek dla chorych na Alzheimera, kluby sportowe i działalność stowarzyszenia – to, zdaniem władz miasta, ma dać drugie życie do niedawna opuszczonemu budynkowi po dawnej szkole na Osiedlu Świętokrzyskim. Obecnie roczny koszt utrzymania obiektu to około milion złotych.

Ogromny gmach po Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum przez lata stał opuszczony. Impuls do jego zagospodarowania dało otworzenie w nim ośrodka dla chorych na Alzheimera.

– Istnieje on już od roku. Mamy tu także fundacje i stowarzyszenia, organizacje kulturalne, a także sportowe. Jest tutaj grupa Muay Thai, judo, karate i sala sportowa, którą dysponuje Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki. To miejsce zaczyna żyć, pobudzając do działanie osiedle wraz z mieszkańcami – mówił Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Odnowiona została hala sportowa. Zmodernizowano jej dach, wymieniono oświetlenie i wyremontowano pomieszczania sanitarne. W wakacje położono nowy parkiet i pomalowano ściany. Koszt prac to około 600 tysięcy złotych.

– Jeszcze nie wszystko zostało zrobione. Mówimy o elewacji zewnętrznej i oknach – mówił Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Kielce. Na hali prowadzone są zajęcia sportowe, organizowane przez MOSiR.

Z kolei, jak poinformował Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach, w dalszym ciągu miasto dokłada do budynku na Osiedlu Świętokrzyskiem. Koszt sięga miliona złotych rocznie.

– W tej chwili nie pokrywamy kosztów z czynszów i opłat. Mamy zajęte około czterdzieści procent powierzchni. Jest więc lepiej, niż było do niedawna – stwierdził dyrektor MZB.

W budynku znajduje się także amfiteatr. Obecnie jest w tragicznym stanie, porośnięty roślinnością.

– Nabiera on blasku dzięki pracy dzieci i młodzieży z Wolnej Strefy. Będzie on przeznaczony na działalność artystyczną. Potrzeba jednak czasu – przyznał Krzysztof Miernik.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO