Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

W Kielcach będzie więcej stojaków na rowery?

piątek, 24 lipca 2020 12:16 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Lato zachęca do tego, żeby przesiąść się z samochodu na rower. Ma to pozytywny wpływ na środowisko a i ułatwia parkowanie w centrum. Czy jednak mamy wystarczającą liczbę miejsc, w których można bezpiecznie zostawić rower?

Jeden z uczestników akcji Kieleckiej Masy Krytycznej uważa że stojaków rowerowych jest zdecydowanie za mało.

- Bardzo często obserwuję rowery poprzypinane do słupów i ogrodzeń. Stojaków brakuje przede wszystkim przed wejściami do lokali. Podróżując do innych miast widzę, że tych miejsc jest setki, zwłaszcza w centrum. To ogromnie ułatwia życie rowerzystom – mówi Kamil Piwowarski.

Okazuje się, że problemem jest nie tylko za mała liczba stojaków. Nawet gdy się już pojawią, często nie spełniają swojej funkcji.

- Pod Urzędem Miasta znajduje się spirala, która jest w zasadzie bezużyteczna. Nie da się do niej przypiąć roweru tak, by prawidłowo go zabezpieczyć, to znaczy za ramę i koło. Szczerze powiedziawszy lepiej wybrać do tego celu drzewo niż taki stojak, na pewno będzie bezpieczniej – dodaje.

A ile w tym momencie mamy stojaków w mieście?

- W pasach drogowych znajduje się około dwustu stojaków rowerowych, do każdego z nich można przypiąć po dwa rowery. Na terenach placówek oświatowych mamy natomiast około 500 miejsc postojowych dla rowerów. Stojaki znajdują się także przy wielu instytucjach w centrum miasta – wyjaśnia Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Więcej stojaków ma pojawić się w ramach Kieleckiego Roweru Miejskiego. Projekt zakłada powstanie kilku miejsc obsługi rowerzysty, dzięki czemu liczba stojaków zwiększy się nawet o kilkadziesiąt.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO