KULTURA
Tak widziano skansen w latach 70.
Pierwsze plany koncepcyjne budowy Parku Etnograficznego w Tokarni z lat 70. ubiegłego wieku odzyskało Muzeum Wsi Kieleckiej. Stare dokumenty odnalazł mieszkaniec stolicy województwa i przekazał je instytucji. Archiwalia pozwoliły muzealnikom na sprawdzenie tego, jak dzisiejszy kształt skansenu ma się do pierwotnych zamierzeń.
Dokumenty, które mówiły o odnalezionych mapach, Muzeum Wsi Kieleckiej miało w swoich zbiorach już wcześniej. Lecz instytucja nie dysponowała planami koncepcyjnymi w takiej formie i w takim stanie. Opracowania sprzed ponad 40lat może nie mają ogromnej wartości ale są ciekawą pamiątką. Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, mówi że plan w sporej części został zrealizowany. - Różnice widać jeśli chodzi o obiekty. Oczywiście one w dużej mierze się pokrywają. Natomiast brakuje dzisiaj szpitala, który był projektowany na etapie koncepcji, brakuje również domu opieki dla chłopów – mówi.
Koncepcja zakładała, że w skansenie powinno się znaleźć ponad 80. Dziś park dysponuje właśnie taką ilością zabytków. Przeszło 40 lat temu zakładano powstanie sektora budownictwa terenów północnych oraz zespołu kościelnego, które jednak nie weszły w skład skansenu.
Na starych dokumentach widnieją daty 1974 i 75 rok. Natomiast samodzielną działalność MWK rozpoczęło w 1977 roku. Instytucja pracuje właśnie nad wystawą o tym, jak powstawały skanseny. Trafią na nią odzyskane pamiątki.
https://emkielce.pl/kultura/tak-widziano-skansen-w-latach-70#sigProGalleria02001828a3