KULTURA
[FOTO] Stanisław Żółkiewski bohaterem wystawy plenerowej
Życie Stanisława Żółkiewskiego zostało zaprezentowane na wystawie plenerowej "Hetman", którą można oglądać na dziedzińcu Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycję przygotował Instytut Polonika.
– O Stanisławie Żółkiewskim mówiono, że był rycerzem bez skazy i że jego odwagi starczyłoby dla kilku ludzi. Przed 400 laty brał udział w najważniejszych bataliach Rzeczypospolitej. Wojennemu kunsztowi i sprytowi hetmana zawdzięczamy, m.in. zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem w 1610 roku – mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.
Postać hetmana, który bez wątpienia był jednym z najważniejszych ludzi swojej epoki, przez wieki otaczano kultem. Żółkiewski wsławił się zresztą nie tylko na polu walki. Pozostawił po sobie pamiętnik-kronikę "Początek i progres wojny moskiewskiej", który jest cennym źródłem dla historyków i badaczy języka polskiego.
– Na wystawie znajdują się obrazy, mapy, ryciny i wizerunki Stanisława Żółkiewskiego, pochodzące nie tylko z polskich muzeów i krajowych instytucji kultury, lecz także cenne zbiory z placówek zagranicznych – informuje Urszula Kinder.
Sporo uwagi poświęcono Żółkwi i jej zabytkom: wyjątkowej kolegiacie pw. św. Wawrzyńca, nagrobkom w kościele dominikańskim i pamiątkom, takim jak płaskorzeźba ze św. Wawrzyńcem i herbem miasta na budynku dawnej elektrowni. Dzięki ścisłej współpracy z muzealnikami z Ukrainy, organizatorom wystawy udało się udostępnić rzadkie przykłady poloników.
Na szczególną uwagę zasługują dwa obrazy: "Stanisław Żółkiewski przedstawia królowi Zygmuntowi III na sejmie w 1611 r. pojmanych carów Szujskich" przypisywany malarzowi Wazów, Tomaszowi Dolabelli, z kolekcji w zamku w Podhorcach, obecnie w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz "Bitwa pod Kłuszynem", autorstwa Szymona Boguszowicza.
Dzieło, które powstało w pierwszej połowie XVII wieku, wraz z trzema innymi, ufundowanymi przez prawnuka hetmana króla Jana III, prezentowane było dawniej w żółkiewskiej kolegiacie, współtworząc niezwykłą dekorację złożoną z monumentalnych obrazów batalistycznych. Dziś znajduje się w dawnym zespole klasztornym kapucynów w Olesku, oddziale Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
Hetman Żółkiewski zginął w bitwie z Turkami i Tatarami pod Cecorą w 1620 roku.
Wystawę można zwiedzać do połowy czerwca.
https://emkielce.pl/kultura/stanislaw-zolkiewski-bohaterem-wystawy-plenerowej#sigProGalleria84783f74d9