KULTURA
Powoli kończy się remont Muzeum Narodowego
Prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zakończą się prace remontowe Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uroczyste otwarcie pałacu po długoletniej modernizacji zostało zaplanowane na przełom listopada i grudnia.
Jak informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, w ciągu kilkunastu ostatnich lat, w obiekt zostało zainwestowane ponad 40 milionów złotych. Pieniądze pochodziły m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa świętokrzyskiego.
– Obiekt ten przetrwał prawie w 80-90 procentach w postaci oryginalnej, ale wiemy, że budynek nie był wykorzystywany, tak jak być powinien i przede wszystkim nie był udostępniany publiczności. Dzięki temu, że kilkadziesiąt lat wcześnie stał się siedzibą Muzeum Narodowego, możemy cieszyć oczy jednym z najpiękniejszych obiektów rezydencji wazowskich, który od niedawna także jest wpisany na listę pomników historii – mówi Kotowski.
Prace remontowe powoli dobiegają końca. Kilka dni temu na miejsce wróciły figury posłów szwedzkich i moskiewskich, które zostały zniszczone po powstaniu styczniowym. Obecnie trwa remont elewacji na skrzydle północnym i wschodnim oraz prace związane z instalacją przeciwpożarową wewnątrz pałacu. Na zakończenie zostaną zainstalowane zabezpieczenia antyterrorystyczne, na które już został rozpisany przetarg.
– Pomimo pandemii, udało nam się zrealizować wszystkie prace, które zostały zaplanowane. Oprócz tych widocznych, prowadziliśmy szereg prac konserwatorskich z obiektami ruchomymi, tapiserii i stropów ramowych. Konserwacji zostały poddane także sala portretowa i malowidła ścienne, a niedawno otworzyliśmy po modernizacji Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – wylicza dyrektor Kotowski.
Remont potrwają jeszcze około miesiąca, a uroczyste otwarcie pałacu zostało zaplanowane na przełom listopada i grudnia tego roku.
– Prace, które zostały wykonane do tej pory były kosztowne, ale są bardzo ważne. Dzięki nim obiekt zyska na wartości i będzie bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Kielc oraz turystów, którzy będą go odwiedzać – dodaje.
Również Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że remont pałacu to bardzo ważna inwestycja.
– Wzgórze Katedralne pięknieje i to zasługa wielu osób i różnych inicjatyw. Pielęgnowanie naszego dziedzictwa narodowego i przekazywanie go następnym pokoleniom stanowi o naszej tożsamości. Dzięki takim przedsięwzięciom przywracamy piękno tej architektury i zyskujemy możliwość zobaczenia zbiorów malarstwa i ceramiki, które się tu znajdują. Mam nadzieję, że ten pałac będzie odwiedzać coraz więcej osób, bo chodzi o to, żebyśmy nie tylko oglądali go z zewnątrz, ale cieszyli się jego zawartością i treściami, które sam przekazuje – stwierdza marszałek.
Remont Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich jest realizowany w ramach projektu "Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim" i jest dofinansowany z pieniędzy unijnych.