Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Powoli kończy się remont Muzeum Narodowego

czwartek, 10 czerwca 2021 10:04 / Autor: Beata Kwieczko
Powoli kończy się remont Muzeum Narodowego
Powoli kończy się remont Muzeum Narodowego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zakończą się prace remontowe Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uroczyste otwarcie pałacu po długoletniej modernizacji zostało zaplanowane na przełom listopada i grudnia.

Jak informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, w ciągu kilkunastu ostatnich lat, w obiekt zostało zainwestowane ponad 40 milionów złotych. Pieniądze pochodziły m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa świętokrzyskiego.

– Obiekt ten przetrwał prawie w 80-90 procentach w postaci oryginalnej, ale wiemy, że budynek nie był wykorzystywany, tak jak być powinien i przede wszystkim nie był udostępniany publiczności. Dzięki temu, że kilkadziesiąt lat wcześnie stał się siedzibą Muzeum Narodowego, możemy cieszyć oczy jednym z najpiękniejszych obiektów rezydencji wazowskich, który od niedawna także jest wpisany na listę pomników historii – mówi Kotowski.

Prace remontowe powoli dobiegają końca. Kilka dni temu na miejsce wróciły figury posłów szwedzkich i moskiewskich, które zostały zniszczone po powstaniu styczniowym. Obecnie trwa remont elewacji na skrzydle północnym i wschodnim oraz prace związane z instalacją przeciwpożarową wewnątrz pałacu. Na zakończenie zostaną zainstalowane zabezpieczenia antyterrorystyczne, na które już został rozpisany przetarg.

– Pomimo pandemii, udało nam się zrealizować wszystkie prace, które zostały zaplanowane. Oprócz tych widocznych, prowadziliśmy szereg prac konserwatorskich z obiektami ruchomymi, tapiserii i stropów ramowych. Konserwacji zostały poddane także sala portretowa i malowidła ścienne, a niedawno otworzyliśmy po modernizacji Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – wylicza dyrektor Kotowski.

Remont potrwają jeszcze około miesiąca, a uroczyste otwarcie pałacu zostało zaplanowane na przełom listopada i grudnia tego roku.

– Prace, które zostały wykonane do tej pory były kosztowne, ale są bardzo ważne. Dzięki nim obiekt zyska na wartości i będzie bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Kielc oraz turystów, którzy będą go odwiedzać – dodaje.

Również Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że remont pałacu to bardzo ważna inwestycja.

– Wzgórze Katedralne pięknieje i to zasługa wielu osób i różnych inicjatyw. Pielęgnowanie naszego dziedzictwa narodowego i przekazywanie go następnym pokoleniom stanowi o naszej tożsamości. Dzięki takim przedsięwzięciom przywracamy piękno tej architektury i zyskujemy możliwość zobaczenia zbiorów malarstwa i ceramiki, które się tu znajdują. Mam nadzieję, że ten pałac będzie odwiedzać coraz więcej osób, bo chodzi o to, żebyśmy nie tylko oglądali go z zewnątrz, ale cieszyli się jego zawartością i treściami, które sam przekazuje – stwierdza marszałek.

Remont Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich jest realizowany w ramach projektu "Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim" i jest dofinansowany z pieniędzy unijnych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO