Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

O przemysłowej historii Starachowic

środa, 26 lipca 2017 15:53 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
O przemysłowej historii Starachowic
O przemysłowej historii Starachowic
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Podwójną wystawę o Zakładach Starachowickich pod nazwą „Produkowaliśmy armaty” i „Produkowaliśmy Stary” obejrzymy na Rynku w Kielcach. Przypomina ona dzieje przedwojennego i powojennego przemysłu militarnego oraz motoryzacyjnego w Starachowicach.

Jak mówi Krzysztof Myśliński z Towarzystwa Przyjaciół Kielc, wystawa przedstawia także historię miasta położonego na północy województwa. - Dzisiejsze Starachowice to miasto o tradycji 100- czy 150-letniej. Obecnie jest zrośnięte z dawnym miastem Wierzbnikiem. W latach 30. ubiegłego wieku zmieniło ono nawet nazwę na Starachowice-Wierzbnik, a potem na Starachowice. To miejsce o wielkiej tradycji Zakładów Starachowickich, czyli największego przez dziesięciolecia zakładu przemysłowego na Kielecczyźnie. Sam Wierzbnik był miastem wielokulturowym – mówi Krzysztof Myśliński.

Z plansz dowiadujemy się na przykład, że dwa Stary 266 w 1988 roku wzięły udział w Rajdzie Paryż-Dakar. Te same modele potrafiły pokonać brody wodne o głębokości prawie 2 metrów i były eksportowane do Angoli, Jemenu czy Węgier.

Wystawę przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Na Rynku w Kielcach będzie czynna do 4 sierpnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO