KULTURA
NIEMAPA trafiła już do Kielc!
NIEMAPA, czyli ilustrowany przewodnik po stolicy województwa świętokrzyskiego trafiła do rąk kielczan. Znajdziemy w niej najciekawsze miejsca w mieście, do których warto zajrzeć całą rodziną. Piękne grafiki symbolizujące charakterystyczne kieleckie budowle sporządziło studio Ładne Halo.
Alternatywny przewodnik po mieście z ciekawą oprawą graficzną to inicjatywa dwóch łodzianek: Małgorzaty Żmijskiej i Joanny Studzińskiej. Panie przyjaźnią się ze sobą, w podobnym czasie zostały mamami i w pewnym momencie zabrakło im jakiegoś informatora, który pomógłby opowiedzieć dzieciom o rodzinnej Łodzi wraz z jej wyjątkowymi miejscami, lokalnym folklorem, słownictwem. Okazało się, że taka pozycja jeszcze się nie pojawiła. Lukę wypełniła NIEMAPA. - Okazała się ona gigantycznym sukcesem. Pierwszy nakład łódzkiej NIEMAPY rozszedł się w pięć dni. To nam pokazało, że taki materiał jest potrzebny. Ludzie chcą poznawać swoje miasto, poznawać jego wyjątkowość i przekonywać się, że warto w nim mieszkać – mówi Małgorzata Żmijska.
NIEMAPA sprawdziła się także w Warszawie, Poznaniu czy Rzeszowie. Teraz trafiła do Kielc. Nietypowy przewodnik oprowadza po 17 wyjątkowych lokalizacjach. Spacerując według wskazówek trafimy do Parku Miejskiego, legendarnej cukierni pana Pańszczyka, kieleckiego spodka, kina Fenomen oraz kilku innych miejsc. NIEMAPA proponuje także „spacer zapachowy” po Karczówce, jedną z bardziej klimatycznych lokalizacji w mieście. „Zamknij oczy, wyostrz węch i spróbuj wyodrębnić otaczające Cię zapachy” - radzi przewodnik.
Według NIEMAPY powinniśmy pozwiedzać miasto z perspektywy rowerowego siedziska. Dla bardziej wprawnych rowerzystów idealna będzie „Leśna trasa w mieście” Lasów Państwowych rozpoczynająca się na Stadionie. - Mamy także leśną ścieżkę ABC i Sufraganiec. Las jest obecny w Kielcach, dookoła mamy Puszczę Świętokrzyską a miasto znajduje się w jej sercu. Warto zajrzeć do lasu o każdej porze roku – mówi Edyta Nowicka, kierownik ds. promocji i mediów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Ilustrowany przewodnik powstał po konsultacjach z ludźmi, którzy dobrze znają Kielce i pasjonują się tym miastem. Autorom projektu doradzało około 20-30 osób. Z kolei internauci głosowali na najbardziej charakterystyczne dla kielczan słowa. Elektroniczny formularz wypełniło około 1300 osób. Najbardziej znane regionalizmy trafiły do ilustrowanego słownika, który jest częścią NIEMAPY. - Odkryliśmy, że kielczanie naprawdę kochają swoje miasto. To już dziewiąta w Polsce NIEMAPA i łatwo nam wyczuć, gdzie zaangażowanie i pasjonowanie się miejscem zamieszkania jest największe. Pod tym względem Kielce są niesamowite – mówi Joanna Studzińska. - W Kielcach byłam 2 lata temu jako turysta. Dopiero gdy zaczęłam pracować z mieszkańcami, odkryłam Kielce. Przyjechałam tutaj znów i zupełnie inaczej widzę to miasto. Wypad turystyczny to nie to samo. Znając już Kielce i patrząc na NIEMAPĘ potrafię wskazać wiele więcej fajniejszych miejsc, odwiedzić je i wiem co można tu robić z dzieciakami – dodaje.
Partnerami projektu są Lasy Państwowe. W tworzenie części dotyczącej stolicy województwa świętokrzyskiego włączył się także Instytut Dizajnu i miasto Kielce. - Tworzenie przewodnika zaangażowało bardzo mocno lokalną społeczność. Odzew na poszukiwanie kieleckich słów i ciekawych miejsc był naprawdę duży. Na to liczyliśmy. Gdy zapoznawałem się z projektem, wydawało mi się naturalne, że w Kielcach będziemy w stanie wskazać wiele ciekawych lokalizacji. Faktycznie, klęska nieurodzaju nam nie groziła – mówi Karol Gadowski, zastępca szefa wydziału kultury, sportu i promocji w Urzędzie Miasta.
Kielecka NIEMAPA wydrukowana została w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Dostępna jest m.in. w Instytucie Dizajnu i Muzeum Narodowym w Kielcach.
https://emkielce.pl/kultura/niemapa-trafila-juz-do-kielc#sigProGalleria21ee2db378