Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Niezłe szprychy w Kielcach. Wystawa w Instytucie Dizajnu

środa, 08 lutego 2023 13:08 / Autor: Radio eM
Niezłe szprychy w Kielcach. Wystawa w Instytucie Dizajnu
Niezłe szprychy w Kielcach. Wystawa w Instytucie Dizajnu
Radio eM
Radio eM

Instytut Dizajnu zaprasza na kolejną wystawę z cyklu „Wystaw się”. Już w piątek, 10 lutego o godzinie 18, odbędzie się wernisaż ekspozycji. Będzie ona dostępna przez trzy miesiące.

Autorką wystawy jest Agnieszka Ejsymont, która swoją rowerową przygodę zaczęła od międzynarodowego festiwalu filmowego Bike Days we Wrocławiu. To wydarzenie sprawiło, że stała się miłośniczką rowerów i środowiska kolarzy. Wykształcenie zdobyła na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest wykładowcą, projektantką, trenerem oraz autorką i wydawcą książki „Niezłe Szprychy. O kobietach w kulturze rowerowej”. W swoich pracach pokazuje kreatywność, ambicje i nieszablonowe myślenie.

Celem projektu jest inspiracja, przełamanie stereotypów i wzmocnienie pozycji kobiet w kolarstwie. Treść projektu to połączenie informacji w formie tekstowej, które zostały wzbogacone ilustracjami.

– Publikacja przybliża historie wyjątkowych rowerzystek: zawodniczek, projektantek czy aktywistek. Opisuje fenomen kolarskiego siostrzeństwa, obala stereotypy dotyczące kobiet na drodze i pokazuje, że stwierdzenie „jeździć jak dziewczyna” może być odbierane jako komplement. Wszystko po to, by inspirować kolejne dziewczyny do jazdy na rowerze i tym samym zwiększać powszechność kolarskiego środowiska. Choć skierowana głównie do kolarek, książka niesie wartościowe treści dla szerokiego grona zainteresowanych tematem odbiorców. W procesie projektowania kluczowy był motyw tytułowych szprych. Stały się one podstawą do zbudowania siatki książki i wpłynęły na kompozycje poszczególnych rozkładówek – mówi Agnieszka Ejsymont.

Instytut zaprezentuje pracę dyplomową Agnieszki Ejsymont, która powstała pod kierunkiem dr hab. Marty Płonki. Podczas wystawy będziemy mogli obejrzeć graficzną wersję książki w formie rozkładówek. Udział jest bezpłatny, a ekspozycje będzie można oglądać do 7 maja.

Autorzy: Weronika Stemplewska i Karolina Posłowska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO