Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Muzeum Hammonda już w nowej siedzibie. Otwarcie w połowie maja

poniedziałek, 26 kwietnia 2021 15:21 / Autor: Beata Kwieczko
Muzeum Hammonda już w nowej siedzibie. Otwarcie w połowie maja
Fot. Facebook
Muzeum Hammonda już w nowej siedzibie. Otwarcie w połowie maja
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W połowie maja Muzeum Hammonda zostanie otwarte w nowym miejscu. Placówka będzie miała swoją siedzibę w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach.

Muzeum Laurensa Hammonda zainaugurowało działalność przy ulicy Kościuszki pod koniec października 2017 roku jako oddział Muzeum Zabawek i Zabawy. Na pomysł jego utworzenia wpadł kielecki muzyk Paweł Wawrzeńczyk, który użyczył na wystawę dużą część swojej bogatej kolekcji muzycznej. Placówkę można było zwiedzać indywidualnie i grupowo. We wrześniu 2018 roku, w Muzeum została otwarta sala koncertowa im. Andrzeja Zielińskiego, założyciela legendarnego zespołu "Skaldowie", w której odbywały się koncerty.

Teraz Muzeum przeprowadziło się do nowej siedziby, która mieści się w Pałacyku Tomasza Zielińskiego. – Po porozumieniu z Domem Środowisk Twórczych i kolekcjonerem, który przekazał swoje eksponaty na wystawę, za zgodą Miasta Kielce, zdecydowaliśmy, że te ograny będą się lepiej prezentowały i będą miały szerszą publiczność w Pałacyku Tomasza Zielińskiego – mówi Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Ryszard Pomorski, dyrektor Domu Środowisk Twórczych, uważa, że przeprowadzka była dobrą decyzją. – Pomysł, żeby muzeum było tutaj jest uzasadniony i się sprawdzi, bo to miejsce jest przepełnione w większości działalnością muzyczną i kojarzy się z muzyką. Wiemy, że nie ma takiego punktu w Europie, gdzie te instrumenty byłyby wyeksponowane do publicznego użytkowania, a muzeum to nie tylko instrumenty, bo Hammond był autorem wielu patentów – tłumaczy Ryszard Pomorski.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do otwarcia placówki, które zostało zaplanowane na połowę maja. Wszystko jest uzależnione od sytuacji epidemicznej. W dniu otwarcia odbędzie się koncert i będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę.

Muzeum zaprosi od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 19. – Będzie to placówka interaktywna, gdzie zainteresowani porównają brzmienie instrumentów. Oprócz tego będziemy organizować różne koncerty – informuje dyrektor Pomorski.

W budynku przy ulicy Kościuszki 13, gdzie dotąd mieściła sie ekspozycja organów Hammonda, znajdują się i będą się nadal znajdować pracownie konserwatorskie i renowatorskie Muzeum Zabawek i Zabawy oraz magazyny zbiorów Muzeum. Jeszcze nie wiadomo, do czego zostaną przeznaczone pomieszczenia, w których znajdowała się ekspozycja oraz co stanie się z salą im. Andrzeja Zielińskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO