KOŚCIÓŁ
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlimy się o uświęcenie kapłanów
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadająca w piątek po oktawie Bożego Ciała przypomina o wielkiej miłości Boga do człowieka. Święty Jan Paweł II w tym dniu ustanowił Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ale każdy z nas może z wiarą powierzyć się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i mieć udział w łaskach, jakie wiążą się z tym nabożeństwem.
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa bierze swój początek z Kalwarii. - Pierwszymi, którzy patrzyli na przebity bok Chrystusa i Jego otwarte Serce, byli Matka Najświętsza, święty Jan Apostoł i pobożne niewiasty. Oni zapoczątkowali tę kontemplację, która trwa do naszych czasów. Jednak największy rozwój tego kultu zaczął się w XVII wieku we Francji, od objawień świętej Małgorzaty Marii Alacoque - wyjaśnia ks. Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny księży diecezji kieleckiej.
Objawienia Serca Jezusowego
Do pierwszego objawienia doszło 27 grudnia 1673 roku w kaplicy sióstr wizytek. Pan Jezus powiedział do świętej Małgorzaty: „Moje Boskie Serce goreje tak wielką Miłością ku ludziom, a zwłaszcza ku tobie, że nie mogę już powstrzymywać promieni mojej Boskiej Miłości. Muszę je rozlać za Twoim pośrednictwem i ukazać się ludziom, by ich ubogacić drogocennymi skarbami, które Ci odsłaniam, a zawierają one łaski uświęcające i zbawienne, konieczne, aby ich wydobyć z przepaści zatracenia”. W niedługim czasie nastąpiło drugie objawienie. Święta Małgorzata zobaczyła Serce Jezusa jakby na tronie z ognia i płomieni, jaśniejące bardziej niż słońce i otoczone cierniową koroną z krzyżem na szczycie. Wtedy Pan Jezus powiedział jej, że pragnie, aby ludzie Go miłowali, i dlatego objawia im Swoje Serce wraz z wszystkimi skarbami Bożej miłości, pełnymi łask i miłosierdzia. Po raz trzeci Pan Jezus ukazał się ze stygmatami pięciu ran jaśniejących jak słońce.
Czwarte objawienie miało miejsce w piątek, 10 czerwca 1675 roku, po oktawie Bożego Ciała. Wtedy Jezus ukazał się świętej Małgorzacie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Powiedział: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie oszczędziło niczego, aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, lekceważenia, nieuszanowania, oziębłości i świętokradztw. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca w szczególny sposób Mnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i wynagrodzenia mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do Jego rozszerzenia”. Jezus dał też świętej Małgorzacie dwanaście obietnic, w których ukazał, jak odpowiedź człowieka na Jego Miłość może uchronić od różnego rodzaju niebezpieczeństw i grzechu. – Pan Jezus na przykład obiecał, że w Jego Sercu ludzie znajdą łaski potrzebne do wypełniania swego powołania, pokój w rodzinach, pocieszenie w utrapieniach, błogosławieństwo w przedsięwzięciach, grzesznicy doświadczą miłosierdzia, a dusze oziębłe staną się gorliwe. Jezus mówił też o wynagrodzeniach za zniewagi. Wymienił na przykład czuwanie nocne w każdy czwartek od godziny 23 do 24, czyli Godzinę Świętą, aby zjednoczyć się z Nim, cierpiącym w Ogrodzie Oliwnym - podkreśla ks. Tomasz Rusiecki.
Wkład w propagowanie kultu Najświętszego Serca Jezusa ma Polska. W 1765 roku biskupi polscy poprosili papieża Klemensa XIII o ustanowienie liturgicznego święta Najświętszego Serca Jezusa. Papież odpowiedział pozytywnie, pozwalając na obchodzenie tego święta tylko w Polsce i przez Archibractwo Serca Jezusowego w Rzymie. Kiedy Polska otrzymała papieską zgodę, to liturgiczne święto wprowadziły też episkopaty innych krajów. Dlatego święty Jan Paweł II nazwał Polskę drugą ojczyzną kultu Serca Jezusowego. Pierwszą była Francja, w której miały miejsce objawienia, a w Polsce biskupi wyprosili u papieża ustanowienie święta Najświętszego Serca Jezusowego, przyczyniając się do jego powszechnego rozwoju.
Najświętszemu Sercu Jezusowemu może się poświęcić każdy z nas i to każdego dnia. - W pierwsze piątki miesiąca czynimy to we wspólnocie Kościoła po litanii do Najświętszego Serca Jezusa. Ten akt poświęcenia nie ogranicza się do wybranych, ale jest dla wszystkich, którzy pragną ukształtować swoje serce na podobieństwo Serca Jezusowego, czyli otwartego dla Boga i ludzi, oraz chcą uczynić z tego aktu program swojego życia - przypomina ks. Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny księży diecezji kieleckiej.