Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je

środa, 02 lutego 2022 19:27 / Autor: Adrianna Linertowicz
Biskup Marian Florczyk: Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je
Biskup Marian Florczyk: Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji zwane także Świętem Matki Bożej Gromniczej. „Świeca nabiera szczególnego znaczenia dzięki płomieniowi, który rozjaśnia ciemności. Znaczenia nabierają również gromnice, które niegdyś stawiano w oknach podczas burzy. Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je”, mówił ksiądz biskup Marian Florczyk podczas Mszy świętej w Kościele Przemienienia Pańskiego w Kielcach Białogonie.

- W Anglii i Ameryce bardzo znany jest obraz angielskiego malarza, który nosi tytuł „Światłość świata”. Przez wielu znawców sztuki określany jest on jako jedno z najszlachetniejszych dzieł sztuki sakralnej. Przedstawia on Jezusa z rozświetloną lampą, kołaczącego nocą do zamkniętych drzwi domu. Jego twarz jest smutna i zatroskana. Wokół domostwa rozciąga się ciemny ogród z poniszczonymi drzewami, obrośnięty chwastami i cierniami. Panująca noc symbolizuje zło – mówił ksiądz biskup Marian Florczyk.

- Jezus z lampą puka do zakratowanych drzwi, które na zewnątrz nie mają klamki. Można je otworzyć jedynie od środka. W tej ponurej ciemności tylko od Jezusa i jego lampy bije światłość. Pukał on do domu po to, aby wnieść tam ten blask. Bo kiedy światłość dostanie się do domu, to wówczas i ogród nie będzie straszył ciemnością – kontynuował ksiądz biskup Marian Florczyk.

Gromnica ma chronić od burzowych gromów, a także jest symbolem umocnienia wiary.

Posłuchaj całej homilii:

Tego dnia obchodzimy również Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Modlimy się za osoby, które swoje życie zawierzyły na służbę Bogu oraz ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytucjach świeckich.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO