Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Próba wandalizmu, proaborcyjne plakaty i ulotki. „Nie dopuściliśmy do profanacji”

poniedziałek, 26 października 2020 09:56 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ataki środowisk proaborcyjnych nie ominęły Kościoła kieleckiego. W stolicy województwa świętokrzyskiego rozwieszano plakaty i rozrzucano ulotki. Udaremniona została próba wandalizmu na kieleckiej katedrze. W obronie świątyń stanęli wierni świeccy.

Profanacje, wulgarne hasła i próba siłowego wtargnięcia do świątyń – to obrazki, które zalały wczoraj internet. Do aktów wandalizmu doszło w wielu kościołach w Polsce. Niestety, protesty środowisk proaborcyjnych nie ominęły Kościoła kieleckiego.  Polegały głównie na rozwieszaniu plakatów i rozrzucaniu ulotek.

Jednym z miejsc, które doświadczyły tych działań była parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Tutaj, aktywiści rozrzucili ulotki wokół świątyni. – Zaraz po tym uciekli. Pozbieraliśmy je i wyrzuciliśmy do kosza. To przykre, bo Kościół jest atakowany tylko za to, że stoi po stronie życia. Szczęśliwie obyło się bez aktów agresji – mówi ks. Grzegorz Pałys, proboszcz wspólnoty parafialnej.

AborcjaMaksymilia

Największe ataki skierowane były na bazylikę katedralną. Najważniejszej świątyni w diecezji bronili jednak wierni świeccy – Wojownicy Maryi, Kieleccy Patrioci i Ultrasi Chrystusa.

AborcjaObroncy

– Zapobiegliśmy sytuacjom gorszym niż te, które widzieliśmy w Poznaniu czy Warszawie i ci ludzie nie dostali się do środka kościoła – informuje ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej.

– Staliśmy blisko katedry i pilnowaliśmy porządku. Dwójka młodych osób z kredą szykowała się do napisania czegoś na kościele, ale kiedy nas zobaczyli, to szybko się oddalili. Jedna z aktywistek zostawiła wieszaki na bramie katedry. Rozklejane były też proaborcyjne plakaty, które usuwaliśmy – tłumaczy Karol Michalski ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci. – Zrywaliśmy również plakaty przy kościele św. Wojciecha. Mało kto wie, że baner wspierający aborcję został rozwieszony także na tablicach z Dziesięcioma Przykazaniami na Kadzielni – dodaje Karol Michalski.

AborcjaPrzykazania

Proaborcyjne plakaty znalazły się także na siedzibie Radia eM Kielce oraz… na pomniku Henryka Sienkiewicza.

AborcjaRadioeM

AborcjaHenryk

(Fot. Piotr Michalec, Karol Michalski, Wojciech Zapała)

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO