KOŚCIÓŁ
Poznaj historię niezwykłego obrazu z Daleszyc
Matka Boża z Dzieciątkiem od wieków stanowi centrum życia religijnego daleszyckiej parafii. Obraz Pani Szkaplerznej – słynący cudami – został ukoronowany przez kardynała Stanisława Dziwisza. Jego historia wiąże się w wielką modlitewną tradycją.
Obraz przedstawia Najświętszą Maryję Pannę ubraną w czerwoną suknię i płaszcz ze złotymi gwiazdami. Na rękach trzyma Pana Jezusa odzianego w białą suknię. Od soboty (17 lipca) głowy Matki Bożej i Dzieciątka ozdabiają złote korony.
Zanim jednak spoczęły one na ich skroniach wokół wizerunku rozwijał się silny kult i wielka wspólnota modlitewna. Obra pochodzi z XVI wieku i został namalowany na desce i reprezentuje szkołę niemiecką. Niestety, nie wiadomo kto jest jego autorem. W XVII wieku uznano go za cudowny. Otrzymał wówczas srebrne sukienki, koronę i berło. Krzewicielem kultu Maryi było powołane w tym samym wieku Bractwo Różańca Świętego, a sto lat później – Bractwo Szkaplerzne.
– Obraz pochodzi z XVI wieku i był malowany na desce, stąd przechodził różne swoje słabości. Po drugiej wojnie światowej poddano go konserwacji. W następnych latach również. Ostatnia renowacja miała miejsce trzy lata temu. Parafianie noszą ten wizerunek w swoich sercach i uciekają się oni we trudnych chwilach do naszej Matki Bożej Daleszyckiej – tłumaczy ks. Tadeusz Cudzik, proboszcz parafii.
W każdą niedzielę na pierwszej Mszy św. następuje uroczyste odsłonięcie słynącego łaskami obrazu.
https://emkielce.pl/kosciol/poznaj-historie-niezwyklego-obrazu-z-daleszyc#sigProGalleria8be968f4da