KOŚCIÓŁ
O relacjach katolików z Żydami
O społecznych i religijnych relacjach między katolikami i Żydami w historycznym kontekście Kielecczyzny dyskutowali uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.
Czy Żydzi mogą mówić z nami Ojcze Nasz? Jakie elementy judaizmu przeniknęły do liturgii chrześcijan? Jak układały się relacje społeczności polskiej z żydowską na Kielecczyźnie w okresie międzywojennym? To tylko niektóre z zagadnień poruszonych przez zaproszonych na konferencję prelegentów. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na wiele ważnych kwestii związanych z dialogiem oraz historią Żydów w naszym regionie. - Nie chcemy uciekać od spraw trudnych, dlatego dotkniemy bolesnej sprawy pogromu kieleckiego. Chcemy przy tym stanąć w prawdzie wierząc, że zgodnie ze słowami Jezusa, prawda wyzwala. Nie możemy też pominąć ogromu miłosierdzia, jakie katolicka społeczność okazała wobec swoich żydowskich współmieszkańców ratując tak wielu Żydów z narażeniem życia - mówił ks. dr. hab. Przemysław Kantyka, który poprowadził konferencję.
Jak podkreślał biskup kielecki, Jan Piotrowski, przypadające na 17 stycznia obchody dnia judaizmu są dobrym punktem wyjścia do rozważań o dialogu obu kultur. - To doskonała, chociaż nie jedyna okazja, by pochylić się nad wzajemnymi relacjami w ogóle, a w szczególności na ziemiach świętokrzyskich. Dzisiejsza konferencja łączy w sobie teologie i historię, przeszłość i teraźniejszość. Kieruje jednocześnie nasz wzrok ku przyszłości, która jest nieuchronną konsekwencją mijającego czasu. Dlatego dzisiejsze wydarzenie o charakterze naukowym musi być przeżywane również w duchu religijnym, by mogło być pomnikiem wzajemnego szacunku, wspólnej drogi prawdy, nadziei, a nawet miłości - zaznaczał biskup.
Po odczytach i panelu dyskusyjnym zostały wyświetlone filmy „Rodzina Kowalskich” i „Dzieci Ireny Sendlerowej”.
https://emkielce.pl/kosciol/o-relacjach-katolikow-z-zydami#sigProGalleriac6f98ae8d1