Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa „Pomiędzy dwoma światami” w kieleckim Dworku Laszczyków już otwarta

wtorek, 24 października 2023 17:01 / Autor: Maciej Piętka
Wystawa „Pomiędzy dwoma światami” w kieleckim Dworku Laszczyków już otwarta
Wystawa „Pomiędzy dwoma światami” w kieleckim Dworku Laszczyków już otwarta
Maciej Piętka
Maciej Piętka

We wtorek, 24 października, odbył się wernisaż wystawy dotyczącej tradycji i obrzędowości polskich Żydów. Odwiedzający Dworek Laszczyków mogli obejrzeć charakterystyczne wycinanki żydowskie oraz współczesne fotografie.

Wystawie przewodzi motyw tradycji pochówku polskich Żydów oraz ich stosunku do żałoby i zmarłych.

– Żydzi żyli wśród nas blisko tysiąc lat. Byli bardzo ważnym elementem kultury, którego już nie ma. Jeżeli historycy i etnografowie o to nie zadbają, to nikt nie będzie już o tym pamiętał. Dla mnie była to duża motywacja przy tworzeniu tej wystawy – mówi Agnieszka Dziarmaga, z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wycinanki żydowskie to charakterystyczny element tej kultury, który różni się od wycinanek innych narodów głównie silnym związkiem z religią. Na wystawie autorką tych prac była Monika Krajewska.

– Inspiruje mnie głównie obcowanie z kulturą żydowską. Uczestnictwo w dorocznych świętach, bądź czytanie tekstów motywują mnie do tworzenia takich prac. Zaczynałam od fotografowania żydowskich cmentarzy, a później zainteresowałam się symboliką i tradycją –  wyjaśnia artystka.

Na otwarciu wernisaży obecnych było wiele osób w różnym przedziale wiekowym.

 – Bardzo ciekawi mnie ten temat. Czytałam wiele książek o tematyce żydowskiej. Przyszłam żeby dowiedzieć się dodatkowych rzeczy – dodaje pani Janina.

Wystawę można oglądać w Dworku Laszczyków, od wtorku do niedzieli. Ekspozycja jest dostępna od godziny 8 do 15:30 i będzie wystawiana do 10 grudnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO