KOŚCIÓŁ
Dzień Judaizmu w Chmielniku. Gościem honorowym biskup Andrzej Kaleta
Debata, specjalna wystawa i wspomnienie rocznicy akcji zagłady polskich Żydów – tak wyglądają obchody Dnia Judaizmu w Świętokrzyskim Sztetlu. Ogłoszono także specjalny konkurs.
Mottem tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu jest werset z Księgi Proroka Izajasza: „Moje myśli nie są myślami waszymi”.
– Obchodzimy Dzień Judaizmu od dziesięciu lat, czyli od początku istnienia naszego ośrodka. Wypracowaliśmy pewną formułę, ale co roku staramy się wprowadzać nowe elementy. W tym roku nowym wątkiem będzie inauguracja obchodów osiemdziesiątej rocznicy akcji Reinhardt. To był poczatek końca świata dla polskich Żydów – mówiła Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku
Gościem honorowym spotkania był biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.
– Co roku gromadzimy się wierni zapoczątkowanej tradycji. Te spotkania przeżywamy w atmosferze otwartości. Wspólnie pochylamy się nad korzeniami naszych religii. Jednocześnie przez to pogłębiamy i rozpoznajemy naszą tożsamość. To jest piękne. Obecnie, kiedy tak wielu ludzi mówi to niewielu słucha. Możemy to dostrzec w mediach. Tego typu spotkania w Chmielniku są jednak dowodem, że można mówić z szacunkiem dla siebie, ale i słuchać innych osób – tłumaczył biskup Andrzej Kaleta.
Wydarzenie rozpoczęła debata z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza, ks. Igora Małysza oraz ks. Pawła Samiczaka.
– Punktem wyjścia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego powinna być osoba i obraz Boga. To nas jednoczy. Studiowanie ksiąg, które są w kanonie Starego Testamentu, będących zarazem świętymi księgami dla Żydów, może być okazją do lepszego poznania.
– To możliwość poznania się nawzajem. Chcemy pokazać naszą religię i przedstawić judaizm dzisiejszy i ten z czasów Jezusa – dodał z kolei rabin Wojciechowicz.
Swoją prelekcję dotyczącą językowych niuansów związanych z historią Żydów w Polsce miał Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
W 2022 roku przypada także 80. rocznica akcji Reinhardt. W ten bolesny temat wprowadził uczestników dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej, a dr Dorota Koczwańska-Kalita opowiedziała o wydarzeniach związanych z tą rocznicą – wystawach, konferencjach naukowych, widowiskach i prezentacjach. Z kolei dr Edyta Majcher-Ociesa zapowiedziała konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.
Dzień Judaizmu będzie w tym roku obchodzony 17 stycznia już po raz 25.
https://emkielce.pl/kosciol/dzien-judaizmu-w-chmielniku-202201131225#sigProGalleriab1b1ce8e03