KOŚCIÓŁ
Medal Per Artem Ad Deum przyznany
Anselm Grün, wybitny pisarz i mnich benedyktyński otrzymał nagrodę Per Artem Ad Deum. Wręczono ją w Opactwie Münsterschwarzach, w jednym z najważniejszych klasztorów benedyktyńskich z ponad 1200-letnią historią.
To wyjątkowe wyróżnienie przyznano za „mądrość słowa będącą drogowskazem na ścieżkach codzienności życia”.
– Nie jestem artystą, lecz pisarzem. Myślę, że wpływ na przyznanie mi nagrody Per Artem Ad Deum miały moje książki o pięknie chrześcijańskiego dziedzictwa i tradycji. Zależało mi na tym, aby uświadamiać ludziom, że przesłaniem chrześcijaństwa nie jest w pierwszej kolejności moralność, tylko piękno i dobro. Piękno jest bowiem czymś co łączy ze sobą wszystkich ludzi, niezależnie od religii - podkreśla Anselm Grün.
Pierwsza książka Anselma Grüna „Czystość serca” ukazała się w 1976 r. Dziś jest już ich ponad 300, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Książki zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym m.in. chiński, hiszpański, czeski, koreański, rumuński, szwedzki, włoski. Jego twórczość jest jest bardzo dobrze znana i doceniana również w Polsce. Prace wydają m.in. Wydawnictwo „W Drodze”, Wydawnictwo Św. Wojciecha, Wydawnictwo Jedność oraz Wydawnictwo WAM.
– Twórczość Anselma Grüna od lat inspiruje i odpowiada na potrzeby czasu. To wybitny autor książek o duchowości, ale także duchowy przewodnik poruszający najważniejsze aspekty ludzkiej egzystencji. Wspólnie z jednym z dotychczasowych laureatów medalu Per Artem Ad Deum - czeskim duchownym ks. prof. Tomasem Halikiem, podjęli w książce „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary” bardzo ważny temat relacji między wiarą i niewiarą – podkreśla Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Opactwo Münsterschwarzach, gdzie Anselm Grün od lat prowadzi swoje życie duchowe i twórcze, to nie tylko miejsce modlitwy, ale także prężnie działająca społeczność. Benedyktyni prowadzą tam szkołę, w której uczy się 850 uczniów, a w samym klasztorze funkcjonuje około 20 różnych warsztatów: metalowych, elektrycznych, malarskich, dwie drukarnie, dwa wydawnictwa, piekarnia, masarnia czy szwalnia. Mnisi uprawiają również zboże, kukurydzę i ziemniaki na ziemiach należących do opactwa.
Uroczyste wręczenie medalu od lat towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo organizowanej w Targach Kielce. To jedyne tego typu wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę ds. Kultury, którym od 2005 roku uhonorowano już 31 wybitnych laureatów. Wśród wyróżnionych znaleźli się tacy mistrzowie, jak: kompozytorzy Ennio Morricone, Arvo Pärt, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, reżyserzy Giuseppe Tornatore i Krzysztof Zanussi, architekci Stanisław Niemczyk i Mario Botta, rzeźbiarze Arnaldo Pomodoro i Wincenty Kućma oraz teolog ks. Tomáš Halík.