Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jakie straty poniósł kielecki Kościół w trakcie II wojny światowej? Wystawa w Michniowie

piątek, 18 listopada 2022 15:16 / Autor: Łukasz Czerwiak
Jakie straty poniósł kielecki Kościół w trakcie II wojny światowej? Wystawa w Michniowie
Jakie straty poniósł kielecki Kościół w trakcie II wojny światowej? Wystawa w Michniowie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie została otwarta wystawa, która pokazuje straty w obiektach sakralnych diecezji kieleckiej w trakcie wojny. Agresorzy nie tylko zniszczyli świątynie, ale także je rabowali.

Przed rozpoczęciem II wojny światowej na terenie diecezji kieleckiej znajdowało się 246 kościołów. 216 z nich to były świątynie murowane, a pozostałe - z drewna. Aż 147 zaliczało się do grupy zabytkowych.

– Od dwóch lat realizujemy projekt, który bada straty kultury w okresie II wojny światowej. Kościoły to te obiekty, które w tym czasie ucierpiały szczególnie. Grabież dotyczyła tych budynków, ponieważ ich wyposażenie było bardzo drogocenne. Ważne, aby podkreślić, że nie tylko niemieccy żołnierze dopuszczali się takich czynów. Robiła to także Armia Czerwona, która wkroczyła później na nasze tereny – tłumaczy Ewa Kołomańska, kierownik mauzoleum.

Niemcy zniszczyli kościół w Lelowie. W niewyjaśnionych okolicznościach spłonął dach kościoła w Grodzisku, należącego do parafii Skała. Oprócz zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi, wiele obiektów sakralnych zostało ograbionych z dzwonów kościelnych. Niemcy zarekwirowali na terenie diecezji kieleckiej ponad 160 dzwonów i sygnaturek kościelnych z terenu 80 parafii, w tym co najmniej 43 zabytkowe, odlane przed 1900 rokiem.

– W wyniku działań wojennych były niszczone cmentarze oraz budynki. Jednak po czasie da się je odbudować, albo odnowić. Jednak bezpowrotnie jest żal sporej części dzieł sztuki oraz innych cennych przedmiotów. Większości z nich nie udało się odnaleźć. Dopuszczała się tego zwłaszcza armia czerwona, która miała do tego wolną rękę, ponieważ uznawano nasze ziemie za teren niemiecki – tłumaczy Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej udało się ustalić, że w ten sposób na terenie diecezji kieleckiej zaginęły bezpowrotnie: 33 zabytkowe kielichy z czternastu parafii, trzy puszki do przechowywania Komunii św., cztery monstrancje, pięć naczyń na Oleje św., dwa tabernakula, tron biskupi, relikwiarz na Drzewo Krzyża św. W piętnastu parafiach uszkodzono ołtarze, w czterech zniszczono organy, a w jednej witraże.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO