KOŚCIÓŁ
Kielczanie uczcili swoją Patronkę
- Dla społeczności kieleckiej dzisiejsza uroczystość powinna być wielkim wydarzeniem - mówił podczas Mszy świętej odpustowej ku czci Matki Boskiej Łaskawej w bazylice katedralnej biskup Marian Florczyk. Później przed kieleckim Ratuszem odbył się akt zawierzenia miasta i jego mieszkańców patronce Kielc.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i regionu, harcerze, proboszczowie kieleckich parafii oraz kielczanie. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy Marian Florczyk w koncelebrze z biskupem Janem Piotrowskim. W homilii stwierdził, że tradycja polska jest bliska kielczanom z powodu obrazu, który znajduje się na południowej ścianie bazyliki. Przedstawia on śluby króla Jana Kazimierza. – Król ten, w Katedrze Lwowskiej, 1 kwietnia 1656 roku, w trudnych chwilach dla ojczyzny, modli się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Pięknie ujął to Henryk Sienkiewicz w „Potopie” – powiedział biskup. – Dziś to wydarzenie staje się bardzo bliskie. Tam we Lwowie i dziś w Kielcach to ta sama patronka, nazwana jednym imieniem: Matka Boża Łaskawa. Gdy Jan Kazimierz składał śluby przed obrazem lwowskim, my tu mieliśmy już obraz Marii z napisem: Matka Boża Łaskawa Kielecka – zauważył i przypomniał, że przed wizerunkiem Przenajświętszej Panienki gromadzili się kielczanie, którzy potrzebowali pomocy dla siebie, regionu i miasta.
- Polska, Kielce mają swoją patronkę, by przy niej, jak przy matce gromadzić się w jedną wspólnotę, w jedną rodzinę jako bracia i siostry, dźwigać wzajemne swe bóle i dzielić się radościami – dodał biskup Florczyk.
Posłuchaj całej homilii:
Po Eucharystii wierni pod przewodnictwem pasterzy naszej diecezji przeszli w procesji różańcowej ulicami Czerwonego Krzyża, Wesołą, Sienkiewicza i Leśną przed kielecki Ratusz, gdzie biskup Jan Piotrowski na nowo zawierzył nasze miasto i jego mieszkańców patronce Kielc. Asystę przy obrazie pełnili harcerze, a rozważania do modlitwy różańcowej przygotowało Rycerstwo Niepokalanej. Uroczystość uświetniła także Orkiestra Dęta „Sygnał” z Zielenic.
Kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej sięga XVII wieku. Najważniejszym jego momentem była koronacja obrazu przez Jana Pawła II, której dokonał 3 czerwca 1991 roku w Masłowie. 6 września tego samego roku Stolica Apostolska ustanowiła Matkę Bożą Łaskawą patronką Kielc.
https://emkielce.pl/kosciol/kielczanie-uczcili-swoja-patronke#sigProGalleria0a2179d662