Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Film o obronie krzyży we Włoszczowie

sobota, 14 września 2024 13:56 / Autor: Radio eM
Film o obronie krzyży we Włoszczowie
Fot. Grupa Rafael Film
Film o obronie krzyży we Włoszczowie
Fot. Grupa Rafael Film
Radio eM
Radio eM

Rozpoczęły się prace nad powstaniem filmu pt. “Znak sprzeciwu”, w którym opowiedziana jest  historia obrony krzyży przez uczniów ze szkoły we Włoszczowie w 1984 roku.

 

Historia jest znana prawie wszytskim mieszkańcom regionu świętokrzyskiego. Gdy młodzi ludzie zauważyli, że z sal szkolnych zniknęły  te ważne dla nich symbole, rozpoczęli protest, którego celem było przywrócenie krzyży. Niedługo potem przerodził sie on strajk okupacyjny.  -Współcześnie jednak niewielu Polaków pamięta o tamtych wydarzeniach, stąd decyzja o rozpoczęciu prac nad tym filmem– mówi Andrzej Sobczyk, prezes Stowarzyszenia Rafael, producent filmu.

Historię strajku z Włoszczowy warto przypomnieć nie tylko dlatego, że w tym roku minie równo 40 lat od tamtych wydarzeń. Jest to potrzebne również dlatego, że dziś jak bumerang powraca postulat usunięcia krzyży z instytucji publicznych. – Tę historię trzeba opowiedzieć właśnie teraz, gdy krzyż w przestrzeni publicznej znów jest zagrożony. Zdajemy sobie sprawę, że może to być dla wielu osób  niewygodny film, ale jesteśmy przekonani, że jest on niezwykle potrzebny – podsumowuje Andrzej Sobczyk i dodaje, kto zagra w filmie Znak Sprzeciwu.

Reżyserem “Znaku sprzeciwu” jest Mateusz Olszewski, twórca młodego pokolenia, który na swoim koncie ma m.in. seriale „Jonasz z 2b” oraz „Jonasz z maturalnej”, entuzjastycznie przyjęte przez widzów kanału „Langusta na Palmie” o. Adama Szustaka. Teraz z zaangażowaniem podjął się kolejnego wyzwania.

 W tej fenomenalnej historii sprzed 40 lat zachwyca nas niezłomna postawa młodych ludzi w obliczu wyjątkowego „egzaminu dojrzałości”. W 1984 roku młodzi ludzie mieli siłę, aby stanąć w obronie wiary i postawili na szali własne marzenia, a nawet… życie.  A jak byłoby dzisiaj? – zastanawia się reżyser.

W filmie będziemy mieli okazję zobaczyć znakomitych polskich aktorów (m.in. Sebastiana Fabijańskiego, Rafała Zawieruchę, Piotra Cyrwusa, Henryka Gołębiewskiego czy Mieczysława Hryniewicza). W filmie wystąpi też wielu świetnie zapowiadających się aktorów młodego pokolenia. W główną postać wcieli się Sara Lityńska, finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej, nagrodzona również za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia. Zagra ona Alicję Groszek, młodą dziewczynę przygotowującą się do matury w szkole we Włoszczowie, przewodniczącą samorządu, która dla wielu uczniów stała się liderką strajku.

Powstanie filmu Znak Sprzeciwu jest możliwe wyłącznie dzięki wsparciu ludzi dobrej woli.

Film Znak Sprzeciwu można wesprzeć na stronie www.znaksprzeciwu.pl

 

ZNAK SPRZECIWU PLAKAT

 

Producentem filmu jest krakowska grupa Rafael Film, angażująca się w działania ewangelizacyjne, wykorzystując potencjał wartościowego kina i mediów.

Przygodę z filmem religijnym Rafael rozpoczął od promocji i dystrybucji na nośnikach VHS słynnej „Pasji” Mela Gibsona. Rafael Film jest obecnie jednym z najważniejszych podmiotów na świecie zajmującym się promocją, dystrybucją i produkcją kina wyrażającego katolickie wartości. W swojej wieloletniej działalności udało się wyprodukować takie filmy, jak: "Karolina" (2014 r.) - film przybliżający postać bł. Karoliny Kózkówny, "Bóg w Krakowie" (2016 r.) - ukazujący działanie świętych, którzy przed laty chodzili po ulicach Krakowa, "Gurgacz. Kapelan wyklętych" (2017 r.) - filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski, "Teraz i w godzinę śmierci" (2017 r.) - produkcja pokazująca niesamowitą moc modlitwy różańcowej (pokłosiem tego filmu była narodowa krucjata modlitewna w Wenezueli), "Największy Dar" (2018 r.) - opowiadający o mocy przebaczenia, "Opiekun" (2023 r.) - pokazujący, jak św. Józef jest w stanie prowadzić współczesnych ludzi, "Ulmowie. Błogosławiona rodzina" (2023 r.) - ukazujący historię tej niezwykłej rodziny, która w ubiegłym roku została wyniesiona na ołtarze. W produkcjach Grupy Rafael zagrali znakomici aktorzy, m.in.: ś.p. Jerzy Trela, Anna Dymna, Rafał Zawierucha, Kamilla Baar, Radosław Pazura, Dorota Pomykała, Piotr Cyrwus, Karolina Chapko, Anna Radwan, Edward Lubaszenko.

Ponadto, Rafael Film jest dystrybutorem ponad 40 zewnętrznych produkcji.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO
.