KOŚCIÓŁ
Piotr Fugiel: „Znak sprzeciwu” to film o niezwykłej, odważnej młodzieży
„Znak sprzeciwu” – pod takim tytułem powstaje film o proteście w obronie krzyży młodzieży szkolnej z Włoszczowy w 1984 roku. Produkcja będzie opowiadać o prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce 40 lat temu. Wówczas uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych sprzeciwili się decyzji dyrekcji o usunięciu krzyży ze ścian i rozpoczęli dwutygodniowy strajk okupacyjny.
Za produkcję filmu odpowiada stowarzyszenie „Rafael”. Powstanie obrazu może wesprzeć każdy z nas.
– „Rafael” od samego początku tworzy i produkuje filmy dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W przypadku tego obrazu próbowaliśmy pozyskać rządowe wsparcie, jednak bez rezultatu, dlatego liczymy na wsparcie i pomoc każdego, komu bliskie są te wartości, o których będzie opowiadał film – informuje Piotr Fugiel dyrektor ds. rozwoju Domu Wydawniczego Rafael.
W strajku w obronie krzyży we Włoszczowie w 1984 roku, wzięło udział ponad sześciuset młodych ludzi, dlatego film „Znak sprzeciwu” ma być skierowany głównie do młodzieży.
– Postawa uczniów wymagała gigantycznej odwagi. W październiku 1984 roku został porwany i zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Tym samym władza pokazała, że jest bezwzględna wobec tych, którzy stawiają opór. Mimo to młodzi ludzie w imię wartości wyższych, w obronie tego, w co wierzą – znaku krzyża - podjęli decyzję o strajku. To historia, którą chcemy opowiedzieć – podkreśla Piotr Fugiel.
Apel o wsparcie powstania filmu „Znak sprzeciwu” wystosował Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W kościołach diecezji prowadzona jest zbiórka z przeznaczeniem na ten cel.
Produkcję można również wesprzeć indywidualnie, szczegóły na grafice poniżej, oraz pod tym linkiem.
W produkcji zagrają wybitni polscy aktorzy tacy jak Piotr Cyrwus, Adam Woronowicz i Sebastian Fabijański. W głównej roli wystąpi Sara Lityńska. Kinowa premiera filmu „Znak sprzeciwu” zaplanowana jest pod koniec 2025 roku.