Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Dyspensa biskupa kieleckiego na czas pandemii

piątek, 23 października 2020 21:15 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Osoby chore, na kwarantannie, starsze, opiekujące się małymi dziećmi lub chorymi oraz wierni obawiający się zakażenia – tym wszystkim biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Dyspensa pasterza naszej diecezji obowiązuje do odwołania.

Biskup kielecki w swoim dekrecie napisał, że „Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki”.

Biskup Jan Piotrowski przypomina, że osoby, które „z poważnych i niezależnych od siebie przyczyn nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej sprawowanej w kościele parafialnym” powinny uczestniczyć w niej za pomocą transmisji w środkach masowego przekazu. Mówi także o możliwości przyjęcia przez wiernych Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę.

„Zachęcam do korzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską na czas trwania pandemii. Wszystkich chorych, służbę zdrowia, i wszelkie służby niosące pomoc w walce z pandemią ogarniam moją modlitwą i udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa” – dodał pasterz naszej diecezji.

DEKRET BISKUPA KIELECKIEGO

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO