Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ćwierć wieku kościoła w Kokczetawie. Powstał dzięki wsparciu diecezji kieleckiej

poniedziałek, 30 września 2024 01:00 / Autor: Michał Łosiak
Ćwierć wieku kościoła w Kokczetawie. Powstał dzięki wsparciu diecezji kieleckiej
Ćwierć wieku kościoła w Kokczetawie. Powstał dzięki wsparciu diecezji kieleckiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Uroczysta Msza Święta była głównym punktem obchodów 25-lecia konsekracji kościoła św. Antoniego w kazachskiej Kokczetawie. – Niech fundamenty tego kościoła okażą się mocne – mówił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

Przypomnijmy, że kazachska wspólnota przeżywała akt konsekracji w 1999 roku. Starania o ziemię pod budowę świątyni rozpoczął biskup Jan Paweł Lenga z ks. Henrykiem Sroką. Samą budowę przeprowadził ks. Zygmunt Kwieciński, obecny proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Pierwszą Mszę Świętą odprawiono już w 1997 roku pod przewodnictwem ówczesnego Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana.

Dwa lata później, podczas konsekracji kościoła obecny był zaś biskup Marian Florczyk, który przyjechał do Kokczetawu na dzisiejszą (29 września) rocznicę tamtego wydarzenia.

– Piotr w chwilach cierpieniach Jezusa zaparł się Go. Wówczas odczuł, że jego serce stało się puste, zdradliwe, przewrotne, raniące. Wówczas zapłakał. Miał poczucie, że nie jest świątynią Pana. Potem we łzach wyznał „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. I znów jego serce stało się świątynią, mieszkaniem Jezusa. Znów Jezus stał się fundamentem.  Niech fundamenty tego kościoła okażą się mocne. Niech nasze życie z naszą wiarą będzie błogosławione i święte. Niech Bóg wam błogosławi – tłumaczył w swojej homilii.

– Witamy was na naszej kazachstańskiej ziemi i dziękujemy Panu Bogu za możliwość spotkania. Dziękujemy, że przyjechaliście i możemy podzielić się z wami wielką radością – mówiła z kolei przedstawicielka wspólnoty parafialnej.

Liturgii przewodniczył arcybiskup Tomasz Peta, metropolita Astany. Z kolei biskup Marian Florczyk poświęcił obraz św. Stanisława Kostki. Został on ofiarowany wraz z relikwiami patrona młodzieży przez ks. Waldemara Turka, współpracownika Ojca Świętego.

Wspomniany ks. Zygmunt Kwieciński, który od 1994 roku był pierwszym proboszczem wspólnoty parafialnej, rozwijał w niej duszpasterstwo i obserwował entuzjazm wśród wiernych, którzy cieszyli się z nowego kościoła.

– Rozpocząłem swoją służbę, kiedy już stały fundamenty świątyni, która była budowana na miejskim śmietnisku w Kokczetawie. Innego placu władze nie chciały nam dać, choć mieszkańcy bardzo się o to starali od 1992 roku. W pierwszym roku udało nam się dobudować pewne fragmenty kościoła, przykryć je płytami, po czym rozpoczęliśmy budowę ścian. To był trudny okres dla Kazachstanu. Materiały budowane przywoziliśmy z zagranicy. Cegły musieliśmy przewozić 900 kilometrów. Kiedy budynek powstał czuliśmy niezwykłą radość. Cieszyliśmy się każdym krokiem, który przybliżał nas do celu – wspominał ks. Zygmunt Kwieciński. Obecnie w parafii posługuje ks. Wojciech Skorupa, pochodzący z diecezji kieleckiej z parafii Kije.

Przez lata parafia była i jest wspierana przez wiernych diecezji kieleckiej na czele z Biskupami Kieleckimi – biskupem Kazimierzem Ryczanem i biskupem Janem Piotrowski.

– Dzisiaj kościół jest w centrum nowego miasta. Wokół niego zaczęły powstawać nowe bloki, szpital i uniwersytet medyczny. Symbolicznym dowodem wdzięczności dla naszej diecezji jest herb Kielc umieszczony w posadzce – zauważył ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.

Kokczetaw to miasto znajdujące się w północnej części Kazachstanu. Zostało założone w XIX wieku. Obecnie liczy około 145 tysięcy mieszkańców.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO