Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski do kleryków: Kapłan powinien czuć się uczniem w drodze

wtorek, 12 października 2021 13:04 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski do kleryków: Kapłan powinien czuć się uczniem w drodze
Biskup Jan Piotrowski do kleryków: Kapłan powinien czuć się uczniem w drodze
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Tylko prawy człowiek, ubogacający relację z Bogiem łaską wiary i zdrowym myśleniem może wiernie służyć swojemu Panu – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Eucharystia została odprawiona w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej Biskup Kielecki, zaś koncelebrowali biskupi pomocniczy i liczne grono kapłanów. W swojej homilii biskup Jan Piotrowski przywołał przykłady odważnych kapłanów, którzy nie bali się naśladować Chrystusa.

– Konieczne jest, aby każdy kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa. To wskazanie wyrastające z doświadczenia Kościoła ma swoje praktyczne odniesienia do wielu kapłańskich postaci z minionej i obecnej historii, które tak przeżywały swoje powołanie. Bez wątpienia takim był błogosławiony ks. Józef Pawłowski, rektor naszego Wyższego Seminarium Duchownego, proboszcz tej katedry, a ostatecznie męczennik w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Kierowany heroiczną miłością, ojciec Jan Beyzym, błogosławiony jezuita pośród trędowatych na Madagaskarze stał się jednym z nich. Nazwisk i przykładów jest bardzo wiele, ale w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego warto wspomnieć także jego czcigodną osobę, bowiem kilkukrotnie był obecny w murach naszej dostojnej świątyni – mówił Pasterz naszej diecezji i przypomniał na czym powinna polegać prawdziwa formacja kapłańska.

– W żadnym rodzaju ludzkiego zaangażowania, na wybranej przez siebie drodze nie można zakładać sobie niewolniczych kajdan, które święty Paweł nazywa pętami. Tylko prawy człowiek, ubogacający relację z Bogiem łaską wiary i zdrowym myśleniem może wiernie służyć swojemu Panu. Świat w jakim żyjemy przenika całą ludzką rzeczywistość. Doświadczył tego sam Boski Nauczyciel. (…) Potrzeba przede wszystkim autentycznej i wiernej harmonii między wiarą i rozumem, aby wznosić się do źródła prawdy, które jest w Bogu jak uczył Jan Paweł II. Niech zatem takimi dojrzałymi drogami życia i wiary prowadzi was, drodzy kandydaci do kapłaństwa, Maryja – Łaskawa Pani Kielecka i Stolica Mądrości oraz nasi święci i błogosławieni.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO